Středoatlantský hřbet rodí dalšího obra, hrozí rozdělením kontinentů
Středoatlantský hřbet může v deskové tektonice hrát větší roli, než si vědci mysleli. Vzestup materie z hlubin této oblasti vytváří v mořském dně trhliny.
V oblasti Středoatlantského hřbetu stoupá z hlubin materiál, který naznačuje tvorbu trhliny na úrovni mořského dna. Ta může každý rok rozšiřovat o několik centimetrů území Atlantského oceánu. Tím pádem od sebe také pozvolna, ale o to jistěji odsouvá kontinenty na obou stranách, které se tak vzájemné vzdalují.
Amerika a Evropa se vzájemně vzdalují
Americký kontinent se pomalu vzdaluje od Evropy i Afriky a to každým rokem o několik centimetrů. Způsobují to tektonické desky podkládající tyto kontinenty, které se posouvají. Vědci si obvykle myslí, že tektonické desky se oddělují, když se vzdálenější kraj takové desky potopí a vytvoří trhlinu. Hornina spodní desky se pak touto trhlinou zvedne a skulinu zaplní. Jenže nová seismická data z Altantiku ukazují něco trochu jiného.
Foto: Pixabay
Žhavá hornina zpod trhliny v mořském dně zvané Středoatlantský hřbet se zvedá u hlubin zemského pláště. To naznačuje, že stoupající materiál není jen pasivní reakce na rozchod tektonických desek. Spíše je to tak, že hluboké skály tlačí proti zemského povrchu a vrážejí tak klín mezi jednotlivé desky, čímž je od sebe odsouvají. Když lépe porozumíme těmto jevům, můžeme poznatky využít i v dalších oblastech.
Příprava na vulkány a zemětřesení
Lepší porozumění mechanismům a chování tektonických desek nám může pomoci takové události předpovědět a tedy se na ně mnohem lépe připravit. Středoatlantský hřbet monitoruje soustava 39 seismografů podél Jižní Ameriky a Afriky. Sensory snímají záchvěvy ze zemětřesení po celém světě už asi rok. Protože tyti vibrace cestují hlubinami zemského pláště, ukazují záznamy nápovědy místa a pohybu materiálu hluboko pod mořem.
Odsouvání tektonických desek od sebe bylo naprosto nečekané. Je ovšem v tuto chvíli těžké s jistotou konstatovat, jak moc souvisí otřesy pláště přímo s rozdělením podlahy Atlantiku, aspoň jen z měření několika detektorů poblíž rovníku. Podle vědců je to jako dívat se klíčovou dírkou a snažit se tak zjistit, co se děje v obývacím pokoji, v kuchyni a ložnici. Napovědět mohou rozsáhlejší pozorování na více místech Atlantského oceánu.
Zdroj: https://web.kurzy.cz/wiki/w/index.php?title=St%C5%99edoatlantsk%C3%BD_h%C5%99bet&oldid=22294390, https://geoterra.eu/bludy-deskove-tektoniky/2-rozpinani-stlacovaneho, http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?Stredoatlantsky_hrbet
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.