Strašidelné město duchů: Za chvíli z něj zbudou jen historky

Kolmanskop 1

Na počátku posledního století nebylo v těchto končinách nic než horké namibijské opuštěné místo. Jeho dějiny však převrátil zdánlivě bezvýznamný objev. Nedaleký železniční dělník našel v písku třpytivý kámen. Dal ho svému předákovi, Eminentovi Stauchovi, který okamžitě zjistil, že drží klíč k bohatství.

Kolmanskop v Namibu

V roce 1908 vznikla deset kilometrů od namibijského přístavního města Lüderitz osada Kolmanskop. Byla pojmenována po řidiči dopravního prostředku Johnnym Colemanovi. Ten musel opustit svůj vůz tažený voly uprostřed bouře v místě Kolmanskop. Z původně zpustošené oblasti se uprostřed stala pouštní zahrada. Z životodárné esence se staly drahokamy. Hledači pokladů se sjížděli z široka daleka. Národ rozdával své bohatství v hojnosti. Lidé se ploužili pískem a vybírali cenné kameny dál a dál.

Kolmanskop 3
Foto: Pixabay

Na potenciál země rychle přišla německá vláda, která byla na počátku 20. století koloniálním vládcem jihoafrické Namibie. Kolmanskop a jeho okolí se zanedlouho staly ilegální zónou, jejíž drahé kameny potřebovali Němci sbírat pro sebe. Bohatství regionu dalo vzniknout luxusním domům v německém stylu, léčebnému centru s rentgenem, kinu a bazénu. Zářivé dny se však začaly rozplývat po první světové válce. Město pomalu chátralo, až 1954 kapitulovalo. Následujících šedesát let až do dnes jsou domy opuštěny a chátrají.

Namib pouze s čerpací stanicí

Kolmanskop by mohl být nejlepším cílem pro fotografy z celé planety. Světlo nočního soumraku nebo úsvitu se mísí s barevnými zdmi a strohými stěnami a vytváří zvláštní pohled do světa snů. V dnešní době návštěvníci chodí po silnicích sami, ale stojí to za návštěvu.  Z Lüderitzu můžete vyrazit na horolezecké výstupy v pohoří, kde na písečných dunách osedláte džípy. Poušť Sossusvlei je jedním z nejvýznamnějších míst v Namibii. Specifickým lákadlem je skličující scenérie Deadvlei.

Foto: Pixabay

Řeka Tschauchab, která zde dříve tekla, v současnosti protéká různorodým pásmem kvůli klimatickým změnám. Jediné, co tu ucítíte, jsou mrtví svědci, kteří vytrpěli mnohé. Hitem v opuštěné oblasti Sossusvlei je Duna 45. Číslo ukazuje 45 kilometrů k nejbližší civilizaci – Sesriemu. Nepředstavujte si však návštěvnické městečko s večerní zábavou. Pokud budete mít hlad, budete vděční za čerpací stanici a to málo, co objevíte na stojanech uvnitř.

Na jihu Namibie, 450 kilometrů od Kolmanskopu, se do hlubin půdy noří kaňon Fish River a se svou délkou 160 kilometrů šlape na paty největšímu kaňonu – americkému Grand Canyonu. Řeka Fish River, která údolím protéká, nabírá na kvantitě koncem léta. Po zbytek roku se tu utváří tůně spojené malými prameny.

Zdroje info: novinky.cz, travelportal.cz

Náhledové foto: Pixabay