Stonehenge možná vůbec není „anglický“! Vědci odhalili jeho dávné kořeny ve Walesu

Stonehenge – tajemný kamenný kruh, který fascinuje archeology i zvědavce už stovky let, možná skrývá ještě větší příběh, než jsme si dosud mysleli. Nové vykopávky ve Walesu totiž naznačují, že slavné kameny původně vůbec nestály tam, kde dnes tvoří jednu z největších záhad historie.

Vědci narazili na zbytky starobylého kamenného kruhu, který mohl být předchůdcem Stonehenge. Pokud se tato teorie potvrdí, znamená to, že jeho stavitelé nejen že přesunuli obrovské kameny o stovky kilometrů, ale že celé Stonehenge je vlastně „recyklovaná“ stavba!

Waun Mawn – zapomenutý předchůdce ikonického památníku?

Archeologický tým vedený Mikem Parkerem Pearsonem z Londýnské univerzity přišel se senzačním tvrzením: podle jejich výzkumu byl kamenný kruh na místě Waun Mawn ve Walesu rozebrán přibližně před 5400–5200 lety. Obyvatelé oblasti se poté s těžkými kameny vydali na dlouhou cestu – až na planinu Salisbury, kde postavili Stonehenge v podobě, jakou známe dnes.

Waun Mawn se nachází v oblasti Preseli, tedy v místě, kde byly dříve objeveny tzv. bluestones – menší modravé kameny, které tvoří část Stonehenge. Právě tohle zjištění naznačuje, že stavba nebyla vybudována na místě od nuly, ale že její základní prvky už existovaly někde jinde.

Stonehenge – tajemný kamenný kruh, který fascinuje

Foto: Pixabay

Pokud se tedy ukáže, že kameny ve Stonehenge skutečně pocházejí z Waun Mawn, znamenalo by to, že jeho stavitelé nebyli jen obyčejní lidé hledající nové osídlení, ale že s sebou vědomě nesli své duchovní a kulturní dědictví.

Byl v tom kouzelník Merlin, nebo jen tvrdá dřina?

Tento objev také oživuje staré legendy. Anglické pověsti vyprávějí, že slavný kouzelník Merlin kdysi vedl armádu do Irska, kde ukořistil magický kruh kamenů a přemístil ho na území Anglie – tedy možná právě na místo dnešního Stonehenge. Samozřejmě, že jde spíše o pohádku než o historický fakt, ale kdo ví? Každá legenda má někde svůj pravdivý základ.

Realita je ale pravděpodobně trochu méně čarovná a trochu víc fyzicky náročná. Pokud tehdejší obyvatelé opravdu přesunuli kameny o 280 kilometrů dál, muselo jít o ohromný výkon, který vyžadoval obrovské množství lidí, pečlivé plánování a nemalé technologické znalosti.

Hledání odpovědí pokračuje, zatím jsou vše jen náznaky

Ačkoliv nálezy naznačují, že mezi Waun Mawn a Stonehenge existuje jasná spojitost, vědci zatím nejsou na sto procent jednotní. Jisté ale je, že tento objev příliš záhad neodhalil – naopak jich ještě trochu vytvořil.

Tak co myslíte? Byla v tom magie, nebo jen lidská vytrvalost?

 

Zdroj: https://kidness-shop.ru/cs/razvitie/s-kakim-volshebnikom-legendy-svyazyvali-vozvedenie-stounhendzha-stounhendzh-interesnye-fakty-legenda.html, https://tripmania.cz/266-stonehenge-ma-mensiho-bratricka-kdo-postavil-tajemny-kamenny-kruh-v-drombegu.html, https://www.lidovky.cz/orientace/veda/stonehenge-jako-obri-zvonkohra.A140324_160047_ln_veda_ape

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.