Stezka Bílá Opava – na své si přijdou všichni milovníci přírody. Pokud však zvolíte špatnou trasu, budou vás další den pořádně pálit lýtka

Stezka Bílá Opava – na své si přijdou všichni milovníci přírody. Pokud však zvolíte špatnou trasu, budou vás další den pořádně pálit lýtka. Stezka Bílá Opava, ukrytá v krásném moravskoslezském kraji v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, zve každého, kdo touží uniknout z ruchu města do přírody a ponořit se do klidu, který jen málokdo ve městě najdeme.

Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu. Přitéká do ní Pradědský potok, Ovčárenský potok a několik drobných bezejmenných potůčků. Její největší vodopád se nachází u čtvrtého zastavení stezky a je vysoký 7,9 metrů. Bystřina tedy v těchto místech překonává na úseku 40 metrů výškový rozdíl celkem 16,4 metrů.

Údolí Bílé Opavy

Horní část údolí je tvořena převážně rulami, dolní část břidlicemi a křemeny. Tyto horniny jsou přeměněné a vznikly z mořských usazenin. Na modelování údolí se podílela především voda, sníh a led. Dno údolí je tvarováno velice nerovnoměrně, a to z důvodů nesourodosti hornin, jejich nepravidelného vrásnění a odlišné schopnosti větrání a odolávání vodní erozi. Tím také vznikly četné peřeje a vodopády stejně jako výchozy na úpatí svahů na obou březích.

Přírodní krása

Rozmanité druhy rostlin a stromů, šumící potůček, několik vodopádů a ptáci, kteří melodií svého zpěvu dokreslují tuto idylickou krajinu prakticky v každém ročním období. Stezka vede po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích horské bystřiny. Bílá Opava pramení na jižním svahu Pradědu.

Foto: Derbeth / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

13 zastavení na stezce

Návštěvníci nejenže prožijí kouzlo přírody, ale mají také možnost se dozvědět mnoho zajímavých informací o okolních ekosystémech skrze celkem třináct informačních tabulí. Stezka se aktivně věnuje edukaci a propagaci environmentální odpovědi.

Chcete to hardcore nebo raději na pohodičku?

Pokud si však vybíráte, kterou trasou se údolím Bílé Opavy vydat, budete obezřetní – vedou tudy totiž dvě turistické trasy: žlutá a modrá. Obě začínají v Karlově Studánce. Ovšem s pomocí modré trasy dojdete k chtě Barborka (asi po 5,5 km chůze) a žlutá vás zavede až na Ovčárnu. Žlutá trasa je sice kratší (cca 5 km), ale díky značnému převýšení se řadí mezi nejnáročnější trasy, které lze v Jeseníkách nalézt. Takže pozor na to – jinak se na další výlet hned tak nevydáte.

Aktivity pro rodiny

Pro rodiny s dětmi je Stezka Bílá Opava ideálním místem pro společný výlet. Poblíž lze využít dětského hřiště a rodiče si mohou odpočinout na lavičkách, obklopených zelení. Myslete však na to, že stezka je místy těžší na překonání, hlavně v místech žebříků, a také dřevo může být vlhké či mokré kvůli protékající říčce, a proto se doporučuje pevná obuv a opatrnost. V zimě se na trasu nedoporučuje chodit.

Stezka Bílá Opava zkrátka a dobře není pouze trasou, kterou projdete. Je to zážitek, který zanechává nezapomenutelné dojmy. Přijďte se přesvědčit, jak nádherná může být kombinace pohody, přírody a pohádkové atmosféry. Stezka je také ukázkou toho, jak místní entuziasmus a spolupráce mohou proměnit kousek přírody v jedinečné a inspirativní místo.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-bila-opava, https://www.dumprirody.cz/informacni-stredisko-chko-jeseniky/tipy-na-vylety/naucna-stezka-bila-opava/, https://www.rogelli.cz/bila-opava/, https://jeseniky.nature.cz/-/tip-bila-opava, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vodopady-bile-opavy

Náhledové foto: Jan Krömer / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.