Pompeje jsou nevyčerpatelným zdrojem informací o životě starověkých Římanů
Atraktivním místem v Itálii, které je hojně navštěvované lidmi ze všech koutů světa, jsou Pompeje. Ty nové byly založeny v roce 1891 v těsné blízkosti ruin Pompejí antických, jež v roce 79 zničila erupce sopky Vesuv a zavalila silnou vrstvou vulkanického popela. Zajímavější jsou pochopitelně starověké vykopávky. Popel totiž původní Pompeje dokonale zakonzervoval a my se dnes můžeme obdivovat nejen stavitelskému umění tehdejších obyvatel.
Vlakem i autem z Neapole
Do Pompejí se dostanete i s využitím veřejné dopravy. Z Neapole vzdálené asi 2 kilometry sem pravidelně až 3x za hodinu jezdí vlaky. Zastávka Pompei Scavi – Villa dei Misteri je přímo před vchodem do archeologického parku Pompeje. Pokud byste jeli po vlastní ose, tak se tu nachází i parkoviště. Před návštěvou památky je vhodné se rezervovat vstupenku, protože vstup je omezený na určitý počet návštěvníků. Včetně rezervačního poplatku vás vstupenka vyjde cca na 23,40 EUR pro dospělého a děti do 18 let zaplatí 3 EUR. Prohlídku antické památky lze absolvovat s průvodcem i bez něho.
Pompeje a jejich historie
Osídlení Pompejí spadá do 8. století před n. l., kdy se tu usadil kmen Osků. Půda zde díky přítomnosti sopky byla velmi úrodná. V 6. století př. n. l. si Osky podmanili Etruskové, ty zase v 5. století Samnité a ve 4. století se tu usadili Římané, když si před tím podmanili Samnity. Prostě takové střídání stráží. Pompeje měly poměrně strategickou polohu při ústí řeky a brzy se rozvinulo v římské obchodní centrum, které přilákalo spoustu bohatých Římanů. Někteří se zde usadili natrvalo, jiní využívali Pompeje jako letní sídlo.
Foto: Pixabay
Zdánlivě klidná sopka Vesuv
Jenže přítomnost činné sopky měla vše změnit. Bohužel obyvatelé Pompejí měli za to, že Vesuv je vyhaslý. První varování přišlo v roce 62 n. l. V okolí Pompejí udeřilo zemětřesení, které mělo na svědomí značné materiální škody. Obyvatelé však své Pompeje opět vybudovali. To pochopitelně netušili, že v roce 79 n. l. sopka začne chrlit lávu a město pohřbí pod tunami popela společně se vším živým. V době erupce žilo v Pompejích asi 20 tisíc lidí, z nichž většině se podařilo uniknout zkáze a zachránit si holý život. Zbývají ve městě našli smrt, možná i proto, že k silné erupci došlo v noci 24. října 79.
Až do současnosti se archeologům podařilo objevit na 1 000 lidských ostatků. Pravděpodobně ale zahynulo daleko více lidí. Ti zemřeli na následky tepelného šoku v prvních vteřinách po zásahu žhavého mračna v podobě horkého plynu a sopečné hmoty, takže přitom nejspíš mnoho netrpěli. U spousty mrtvých byly objeveny šperky a klenoty, které se snažili na poslední chvíli zachránit. Marně, ani na tu věčnost si je s sebou vzít nemohli. Věrné podoby Pompejanů byly získány tak, že do dutin v popelu, kde byly nalezeny kosterní pozůstatky, se vlila sádra. Pohled na vzniklé odlitky lidí je děsivý a šokující zároveň. Jejich tváře vyzařují zděšení chvíli před smrtí.
Piplavá práce archeologů přináší výsledky
Hned po katastrofě v Pompejích byla zorganizována pomoc přeživším, na kterou přispěl i císař Titus. S obnovou města se ale nepočítalo. A to upadlo v zapomnění na dlouhých šestnáct století. Znovuobjeveny byly až v roce 1748. Od té doby zde probíhají archeologické práce, během nichž bylo z popela vykopáno mnoho zachovalých budov i s krásnými nástěnnými malbami – například lázně, Forum. Půdorys města nestihl být nikdy změněný, tudíž je patrné, jak dříve Římané svá sídla stavěli. Byly tu pravoúhlé vydlážděné ulice lemované obchody. Při průchodu archeologickým parkem je toto všechno možné vidět na vlastní oči a jedná se o nezapomenutelný zážitek.
Zdroj: https://naplespompeii.com/pompeii.html?msclkid=069f92f1499813c98f6bf44dae99d7f9, Wikipedia.org
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.