Staročeská vejmrda – co to vlastně je a jak si tu zapomenutou pochoutku připravit doma?
Vejmrda, staročeská pochoutka k vařenému či pečenému masu. Pomáhá trávit tučné pokrmy a v zimě je i vítaným zdrojem vitamínů. V kuchařkách se s tímto slovem nesetkáte, je to zřejmě nářeční výraz, který díky internetu dnes používá kdekdo.
Nejčastěji si přečtete název jablečný křen nebo křen s jablky, což vejmrdu přesně vystihuje. No, na názvu nezáleží, tato pochutina je prostě skvělá. Dnes se skloňuje ve všech pádech se zabijačkovými pokrmy, ale naše babičky ji podávaly běžně k vařenému hovězímu z polévky nebo k obyčejným párkům.
Jen křen a jablka
Základní verzi opravdu připravíte jen z těchto dvou ingrediencí. Není třeba ani sůl, pokrmy, ke kterým se podává, bývají slané dost. Pokud máte sladkokyselá jablka, chuť nemusíte dolaďovat ani cukrem ani octem.
- Křen je nejříznější na podzim a v zimě a nejlepší je čerstvý. Kdo ho má na zahrádce, ví, že jej musí opatrně dobýt lopatkou nebo špičatým rýčem, aby se kořen nepoškodil. Křen lze ale poměrně snadno koupit v každém obchodě se zeleninou. Můžete ho také nalézt volně rostoucí v přírodě.
- Jablíčka by podle Magdaleny Dobromily Rettigové měla být červená a neoloupaná. Samozřejmě se v tomto zařiďte podle své libosti, jaká máte rádi.
- Poměr jablek a křenu nemusíte dodržet podle receptu, chcete-li vejmrdu jemnější, přidejte více jablek a naopak. Zrovna tak je na Vás, zda křen i jablka ustrouháte najemno či nahrubo nebo je rozmixujete.
Foto: Pixabay
Klasický recept na vejmrdu
Ingredience:
- 30 g křenu (oloupaného)
- 2 střední jablka (oloupaná nebo ne)
- asi 2 lžíce studeného vývaru (hovězího nebo jiného)
- citrónová šťáva nebo ocet
- cukr
- sůl
Postup:
- Jablka i křen nastrouháme najemno.
- Vložíme do misky a přidáme tolik vývaru, aby se směs akorát spojila. Je lépe přidávat ho po částech.
- Ochutnáme a šťávou z citrónu nebo octem, cukrem a solí vybalancujeme chuť.
- Přikryjeme nebo natlačíme do skleničky.
- Podáváme po kratším rozležení, případně uchováváme v lednici nejdéle 3-4 dny.
Proč si dopřávat křen
Křen je kořenová zelenina, která se používá především jako koření nebo přísada do jídel. Obsahuje několik prospěšných látek, včetně:
- Vitamínu C, který je důležitý pro imunitní systém, zdraví kůže a cév.
- Vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí a zubů.
- Fosforu, důležitý pro zdraví kostí a zubů, stejně jako pro metabolismus a energetické procesy v těle.
- Hořčíku, nezbytný pro zdraví srdce, nervového systému a svalů.
- Vlákniny, která pomáhá udržovat zdraví trávicího traktu a podporuje pocit sytosti.
- Glukosinolátů, známých pro své protirakovinné účinky.
Zdroje:
https://makova-panenka.cz/recepty/jablecny-kren-staroceska-pochutina-k-ovarovemu-masu-tentokrat-z-divokeho-krenu/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jablecny-kren-pikantni-a-zdravy-dip-z-podzimnich-daru-zahrady.html, https://www.recepty.cz/recept/vejmrda-164460, https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/11098-recepty/7310-staroceska-vejmrda/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.