Staročeská vejmrda – co to vlastně je a jak si tu zapomenutou pochoutku připravit doma?

Vejmrda, staročeská pochoutka

Vejmrda, staročeská pochoutka k vařenému či pečenému masu. Pomáhá trávit tučné pokrmy a v zimě je i vítaným zdrojem vitamínů. V kuchařkách se s tímto slovem nesetkáte, je to zřejmě nářeční výraz, který díky internetu dnes používá kdekdo.

Nejčastěji si přečtete název jablečný křen nebo křen s jablky, což vejmrdu přesně vystihuje. No, na názvu nezáleží, tato pochutina je prostě skvělá. Dnes se skloňuje ve všech pádech se zabijačkovými pokrmy, ale naše babičky ji podávaly běžně k vařenému hovězímu z polévky nebo k obyčejným párkům.

Jen křen a jablka

Základní verzi opravdu připravíte jen z těchto dvou ingrediencí. Není třeba ani sůl, pokrmy, ke kterým se podává, bývají slané dost. Pokud máte sladkokyselá jablka, chuť nemusíte dolaďovat ani cukrem ani octem.

  1. Křen je nejříznější na podzim a v zimě a nejlepší je čerstvý. Kdo ho má na zahrádce, ví, že jej musí opatrně dobýt lopatkou nebo špičatým rýčem, aby se kořen nepoškodil. Křen lze ale poměrně snadno koupit v každém obchodě se zeleninou. Můžete ho také nalézt volně rostoucí v přírodě.
  2. Jablíčka by podle Magdaleny Dobromily Rettigové měla být červená a neoloupaná. Samozřejmě se v tomto zařiďte podle své libosti, jaká máte rádi.
  3. Poměr jablek a křenu nemusíte dodržet podle receptu, chcete-li vejmrdu jemnější, přidejte více jablek a naopak. Zrovna tak je na Vás, zda křen i jablka ustrouháte najemno či nahrubo nebo je rozmixujete.

Vejmrda, staročeská pochoutka

Foto: Pixabay

Klasický recept na vejmrdu

Ingredience:

  • 30 g křenu (oloupaného)
  • 2 střední jablka (oloupaná nebo ne)
  • asi 2 lžíce studeného vývaru (hovězího nebo jiného)
  • citrónová šťáva nebo ocet
  • cukr
  • sůl

Postup:

  1. Jablka i křen nastrouháme najemno.
  2. Vložíme do misky a přidáme tolik vývaru, aby se směs akorát spojila. Je lépe přidávat ho po částech.
  3. Ochutnáme a šťávou z citrónu nebo octem, cukrem a solí vybalancujeme chuť.
  4. Přikryjeme nebo natlačíme do skleničky.
  5. Podáváme po kratším rozležení, případně uchováváme v lednici nejdéle 3-4 dny.

Proč si dopřávat křen

Křen je kořenová zelenina, která se používá především jako koření nebo přísada do jídel. Obsahuje několik prospěšných látek, včetně:

  • Vitamínu C, který je důležitý pro imunitní systém, zdraví kůže a cév.
  • Vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí a zubů.
  • Fosforu, důležitý pro zdraví kostí a zubů, stejně jako pro metabolismus a energetické procesy v těle.
  • Hořčíku, nezbytný pro zdraví srdce, nervového systému a svalů.
  • Vlákniny, která pomáhá udržovat zdraví trávicího traktu a podporuje pocit sytosti.
  • Glukosinolátů, známých pro své protirakovinné účinky.

 

Zdroje:

https://makova-panenka.cz/recepty/jablecny-kren-staroceska-pochutina-k-ovarovemu-masu-tentokrat-z-divokeho-krenu/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jablecny-kren-pikantni-a-zdravy-dip-z-podzimnich-daru-zahrady.html, https://www.recepty.cz/recept/vejmrda-164460, https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/11098-recepty/7310-staroceska-vejmrda/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.