Stane se z Hagia Sofie mešita? Rozhodne soud
Chrám Boží Moudrosti – Hagia Sofia – symbol Istanbulu pozná jednoznačně snad každý. I když šlo původně o křesťanskou svatyni, po invazi Osmanské říše se tato nádherná a v mnoha ohledech výjimečná stavba přestavěna na mešitu. To se změnilo v roce 1935, kdy byla odsvěcena a přeměněna na muzeum. Staré pořádky by se však mohly brzy vrátit.
O to se minimálně snaží současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. A neváhá se o celou problematiku přetahovat s nejvyšším soudem. Sluší se připomenout, že Hagia Sofia (původem ze 6. století) patří pod ochranu UNESCO, což do ní každý rok přivede nemalé množství turistů. A jak by se situace změnila v případě, že by Erdoganův návrh prošel?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Amerika je znepokojená
Ve světě se jeho návrh nepřekvapivě s příliš velkou podporu nesetkal. Nejvýrazněji se přitom ohrazuje USA. Na všechny snahy o vměšován se do vnitřní politiky země však Turecko odpovídá vcelku jednoznačným sdělením: „Hagia Sofia stojí na našem území a jen my tedy můžeme rozhodnout, co s ní bude dál.“ Navíc zdůrazňuje, že se pod vládou Erdogana dlouhodobě snaží chránit kulturní a náboženské dědictví země, kam se Hagia Sofia jednoznačně počítá.
Turisté v běžné mešitě
Je naštěstí velmi pravděpodobné, že „mešita Hagia Sofia“ zůstane turistům stále přístupná. Počítat však musíte s jistými omezeními. Zpravidla jde o vhodné oblečení (zakrytá kolena a ramena, vstup bez obuvi a pokrytí hlavy – u žen). Nutné bude samozřejmě počítat i s časy modliteb, kdy bude dovnitř přístup zapovězen.
Nejspíš se není nutné obávat toho, že by Turecko znemožnilo vstup dovnitř například ženám, jak se to v některých zemích běžně děje. Plánovanou změnu navíc podporuje i veřejné mínění většiny Turků. Na konečný verdikt si však ještě budeme muset počkat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.