Srí Lanka byla tajnou múzou A. C. Clarka – která díla by bez ní nevznikla

V roce 1948 publikoval Clarke v časopise své první větší dílo Město a hvězdy, které ovšem čtenáři znají spíše v přepracované podobě knihy Proti pádu noci. Tím však kariéra tohoto úžasného spisovatele teprve začala.

O deset let později se přestěhoval z nudného Londýna do mnohem inspirativnějšího prostředí exotického ostrova Srí Lanka (tehdy ještě Cejlon). Clarke se zde naučil mimo jiné potápět, což mu umožnilo lépe poznat prostředí Indického oceánu, o kterém publikoval i několik článků a vědeckých prací.

Srí Lanka – Clarkova tajná múza

Společně s Mike Wilsonem se také podílel na natáčení filmu o Velkém bariérovém útesu. Tato zkušenosti ho inspirovala k napsání povídky Hluboké pastviny, kde nastiňuje jakýsi typ podmořského farmaření a chovu velryb, jejichž maso a mléko má pokrýt rostoucí poptávku potravin na planetě Zemi. Povídku později přepracoval v úspěšnou knihu.

Na Srí Lance vzniklo ale ještě jiné, velmi důležité dílo, které je pro mnohé čtenáře synonymem pro jméno A. C. Clarke. Tím dílem jsou Fontány ráje, kde popisuje myšlenku vesmírného výtahu a následně celá série Ráma, ve které popisuje setkání obyvatel Země s neznámým objektem, ze kterého se velmi brzy vyklube neznámá loď s unikátním ekosystémem. Mimochodem orientální inspirace Srí Lankou na nás dýchá už ze samotného názvu, protože jméno Ráma si Clarke pro své knihy vypůjčil z hinduistické mytologie.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Exotický ostrov zpříjemnil A. C. Clarkovi i ty nejhorší chvíle

Dalším osudovým okamžikem v Clarkově životě byl rok 1988, kdy ho atak obrny upoutal na invalidní vozík. Možná z tohoto důvodu nese velká část Clarkových děl v tomto období spoluautorský podpis nejrůznějších vědců a sci-fi spisovatelů (Gentry Lee, Gregory Benford).

Již v této době se začalo neoficiálně mluvit o udělení rytířského řádu – nejvýznamnějšího britského ocenění. Schvalovací proces byl bohužel na čas přerušen nepodloženým obviněním o pedofilii. To bylo definitivně vyvráceno až v roce 2000. Tehdy byl ovšem Clarkův stav natolik vážný, že si pro tento řád nemohl dojet do Británie osobně a byl mu udělen v jeho domově na Srí Lance za asistence britského vysokého komisaře.

Poslední kniha vyšla až po jeho smrti

Arthur Charles Clarke zemřel o osm let později 19. března 2008. Byl posledním z velké trojky sci-fi. Možná víte, že do ní kromě něj patřil také I. Asimov a A. Heinlein. Román Poslední teorém, který dokončil krátce před smrtí, vyšel až několik měsíců po jeho pohřbu. Byl to poslední pozdrav novodobého Julese Verna, jak byl také často nazýván. Ale svůj věčný odkaz zanechal čtenářům na stránkách knih, které se u nás i ve světě neustále vydávají znovu a znovu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.