Spánek? Ten je pro slabochy! Rekordman vydržel 19 dní bez usnutí

Když nemůžete v noci usnout, je to k zoufání. Převalujete se jen tak na posteli, čučíte do stropu, přepočítáváte stádo ovcí a stále nic. Na druhé straně existují profese, během kterých se v noci pracuje. Lidé v nich pracující by možná i spali, ale nemohou, protože se třeba starají o pacienty v nemocnici, mají službu na policejní strážnici nebo čekají, jestli je někdo nezavolá k hašení požáru. A pak tu máme i jedince, jež se pokusili vytvořit rekord v co nejdelším období beze spánku. Kdo to vyhrál a jaký to mělo následek na jejich organismus?

Proč je spánek důležitý

Spánek je klíčový pro správné fungování mozku, protože během něho se odstraňují toxické produkty, jež se nasbíraly během dne. Někomu může přijít jako úplná ztráta času spát denně sedm i více hodin. Vždyť kolik by se toho zajímavého stihlo udělat. Nedostatek spánku ale není pro zdraví prospěšný a kvalitní spánek potřebuje opravdu každý živý organismus.

Během něho dochází k poklesu krevního tlaku a posílení kardiovaskulárního zdraví, zpomalení dýchání, svaly se uvolňují a zvyšuje se přívod krve do nich. Tím dochází k růstu a opravě tkání. Některé vědecké studie říkají, že krátkodobé vzpomínky získané během dne se v noci ukládají do mozkové kůry v oblasti pro dlouhodobé vzpomínky.

U lidí, kteří mají dobrý spánek, je menší riziko vzniku depresí a úzkostí. Noční spánek posiluje imunitní systém a celkově přispívá k lepšímu duševnímu zdraví. A odtud je už jen malý krůček k dobrému fyzickému zdraví.

Foto: Pixabay

Zápisy v Guinessově knize rekordů

V Guinessově knize rekordů je zapsán výkon Roberta McDonalda z roku 1986, který vydržel nespat 453 hodin a 40 minut, tedy celkem téměř 19 dní. Tím překonal všechny minulé rekordy, jejichž držiteli byli:

  • Rok 1959: Peter Tripp, rozhlasový DJ, 225 hodin beze spánku
  • Rok 1959: Dave Hunter, rozhlasový DJ, 260 hodin beze spánku
  • Rok 1964: Randy Gardner, středoškolský student, 264 hodin beze spánku
  • Rok 1964: Jim Thomas, studen, 266 hodin beze spánku
  • Rok 1964: Toimi Arttiurinpoika Silvo, Fin, 276 hodin beze spánku
  • Rok 1969: Berthe Van Der Merwe, Jihoafričanka, 282 hodin beze spánku
  • Rok 1974: Roger Guy, Kaliforňan, 288 hodin beze spánku
  • Rok 1977: Maureen Westonová, Britka, 449 hodin beze spánku.

O rekord ve nespavosti se už ani nepokoušejte

Od rekordu Roberta McDonalda již se již pokusy o jeho překonání nesledují. Je to hlavně proto, že vědecké studie říkají, že nespavost má nepříznivý důsledek na lidské zdraví. Dalším důvodem je, že soutěžící nejspíš chvilkově upadali do mikrospánku, trvajícího několik sekund. A ten bohužel nelze sledovat bez nepřetržitého fyziologického záznamového zařízení. A jedním z důvodů pro nesledování pokusů je existenci lidí trpících genetickou poruchou, která chronickou nespavost způsobuje a jež postupně vede k demenci a ke smrti.

Zdroj: https://www.iflscience.com/whats-the-longest-anyone-has-ever-gone-without-sleeping-76953, https://www.guinnessworldrecords.com/news/2023/1/whats-the-limit-to-how-long-a-human-can-stay-awake-733188

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.