Sotorek – také jste si z cest přivezli zákeřný suvenýr?
Sotorek růžencový (Abrus precatorius) vás zaujme na první pohled svým nevšedním vzhledem. Zejména jeho semena oslní nádhernou karmínovou červení. Červená však v přírodě znamená nebezpečí…
… a sotorek je toho zářným příkladem. Ať už navštívíte Karibik nebo západní Indii, všude narazíte na krásné korálky, náramky a náhrdelníky, provrtané z jeho červených semen. Už tohle je samo o sobě procedurou značně nebezpečnou. Už dýchání sotorkového prachu vás může zabít. (A stejně tak konzumace jeho plodů.) Ale nebezpečné je i jeho pouhé nošení. Aktivní látky se totiž do našeho organismu dostávají díky potu.
Sotorkové modlitební korálky způsobují zdravotní obtíže
Tohle vám při prodeji suvenýrů nikdo neřekne. Objeví-li se při nošení náramku vyrážka, pak je všechno jasné. Ale mnohem častěji se obtíže dostavují plíživě a bez varování. Bolesti hlavy a páteře, závratě, kašel, horečka – napadlo by vás spojit tyto obtíže s trochou nenápadných semínek, která obepínají vaše zápěstí? Jestli ne, pak nejste jediní. Podobných případů bylo už po světě zaznamenáno velmi mnoho.
V každém případě se tak vyplatí zajímat o to, co na svých cestách kupujete. A pokud už doma náhodou sotorkový šperk máte, určitě ho nenoste. Jako dekorace na poličce nikomu neublíží, ale pozor, aby se k němu nedostaly děti nebo zvířata. A uvidíte-li ho růst volně v přírodě, vyhněte se mu obloukem. Nezapomeňte, že jasně červená obvykle v přírodě znamená stopku.
Indiánská lékořice
Není ovšem bez zajímavosti, že sotorek není jedovatý celý. Naopak. Jeho kořeny jsou velmi dobré a domorodci je s oblibou používají jako náhražku lékořice. S oblibou si na nich pochutnávají i nejmenší děti. Ale nenechte se tím zmást. Jestliže v jejich blízkosti ženy zpracovávají podezřele červená semena, vyhněte se jim obloukem. Pro jistotu.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.