SOS: autonehoda v zahraničí – co můžete dělat?

Nehoda

Autonehodám bychom se samozřejmě všichni rádi vyhnuli, především pak při cestování po zahraničí. Nějaké drobné nedobrždění se však bohužel stane raz dva, a proto je dobré být na takovou situaci připraven. Jak takové nepříjemné situace nejlépe vyřešit v cizích zemích?

Co dělat jako první?

Jako první vždy myslete hlavně na své bezpečí. Když dojde k nehodě, pravděpodobně se budete chtít hned běžet podívat ven, co se stalo. To ale může být mnohdy nebezpečnější než nehoda sama. Obzvláště na dálnici je vysoce nebezpečné se pohybovat mimo vozidlo. Oblékněte si tedy reflexní vestu a pečlivě zkontrolujte, zda je bezpečné do vozovky vstoupit. Poté zjistěte, zda někdo nepotřebuje lékařskou pomoc. 

Pokud se nikdo nezranil, zvažte, zda přivolat policii. To záleží i na tom, jak se domluvíte s ostatními účastníky nehody. Každá země může mít jiná pravidla. Policii zpravidla volejte vždy, když se nedomluvíte, kdo nehodu zavinil, došlo ke zranění osob nebo škodě vyšší než 100 000 Kč anebo také v případě, že došlo k poškození veřejného majetku.

Vždy se hodí si všechno pečlivě nafotit, abyste měli později podklady pro pojišťovnu. Dále si dejte pozor, pokud by po vás druhý účastník nebo policie chtěli něco podepsat. Jakékoliv dokumenty podepisujte pouze, pokud jim zcela rozumíte. V dnešní době lze snadno využít například různé aplikace na překlad textu.

Využijte asistenční služby

Nezapomeňte využít asistenční služby obsažené ve vašem havarijním pojištění. Ve smlouvě můžete mít sjednaný třeba i bezplatný odtah, náhradní vůz, nebo dokonce hrazené ubytování. Takové pojištění vám pak může skutečně vytrhnout trn z paty.

Havarijní pojištění samozřejmě využijete nejen pro bezstarostnou dovolenou. Můžete v něm mít pokryté i škody vzniklé střetem se zvěří nebo krádeží vozu. S výběrem nejvýhodnější pojistky vám snadno pomůže kalkulačka havarijního pojištěníkalkulačka havarijního pojištění, která vám přehledně najde všechny dostupné nabídky. Stačí jen vyplnit SPZ vozu a pár informací o vás.

Kdy pomůže povinné ručení

Možná nevíte, že vaše povinné ručení neplatí pouze na území České republiky. Seznam zemí, kde toto pojištění využijete, najdete na zadní straně zelené karty.

Povinné ručení samozřejmě hradí škodu, kterou jste způsobili vy někomu jinému. Dejte si ale pozor na výši limitů pojistného plnění. V zahraničí jsou totiž náklady vzniklé kvůli nehodě často mnohonásobně vyšší, a vaše povinné ručení by tak nemuselo stačit.

Pokud tedy chcete mít při cestě do zahraničí klid, zajistěte si k povinnému ručení ještě cestovní pojištění, které vám v případě potřeby náklady pokryje. K povinnému ručení lze však i leccos připojistit, například střet se zvěří nebo zranění řidiče. O tom, co lze do povinného ručení zahrnout a v jaké situaci vám bude nebo nebude platné, se dočtete zdezde.

Zdroje info: kalkulackapojisteni.com, besip.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.