Smrtelně nebezpečný srdeční červ napadá psy v Česku – mohou za to exotičtí komáři, kterým se letos daří

Příznaky dirofilariózy u psů, Příznaky dirofilariózy, pes, dirofilarióza, dirofilarióza příznaky, srdeční červ

Srdeční červ napadá psy v Česku – mohou za to exotičtí komáři, kterým se letos daří. Tento zákeřný vetřelec, vědecky známý jako Dirofilaria immitis, způsobuje závažné a potenciálně smrtelné onemocnění známé jako dirofilarióza.

Srdeční červivost je závažné a potenciálně smrtelné onemocnění způsobené parazitickými červy, kteří žijí v srdci, plicích a přidružených cévách. V případě neléčení způsobují závažné onemocnění plic, selhání srdce, poškození orgánů a potenciálně i smrt psů.

Tiché šíření znamená problémy

Životní cyklus srdečních červů začíná, když komár štípne infikované zvíře a během sání krve pozře tzv. mikrofilárie. Jakmile se tyto mikrofilárie dostanou do komára, vyvinou se během 10 až 14 dnů v infekční larvy. Když infikovaný komár kousne jiného jedince, larvy se usadí na povrchu kůže zvířete a skrze ránu po komářím štípnutí se dostanou do nového hostitele.

V něm poté migrují do srdce a plic, kde dospívají v dospělce a rozmnožují se, přičemž do krevního oběhu uvolňují nové mikrofilárie, čímž cyklus infekce pokračuje.

pes a člověk

Foto: Pixabay

Příznaky dirofilariózy u psů

V počátečních stádiích infekce se u mnoha psů projevují jen malé nebo žádné příznaky. Čím déle infekce přetrvává, tím je pravděpodobnější, že se objeví. Mezi příznaky dirofilariózy patří:

  • Mírný přetrvávající kašel
  • Nechuť k pohybu
  • Únava po mírné aktivitě
  • Snížená chuť k jídlu
  • Úbytek hmotnosti
  • S postupujícím onemocněním může u zvířat dojít k srdečnímu selhání a vzniku oteklého břicha v důsledku nadbytku tekutiny v břiše.

Diagnostika a léčba

Veterinární lékaři mohou diagnostikovat onemocnění srdečními červy pomocí krevních testů, které zjišťují přítomnost proteinů srdečních červů. Léčba srdečních červů bývá bohužel nákladná a riskantní, a to zejména v pokročilých stadiích. Často totiž zahrnuje sérii injekcí, které hubí dospělé dirofilariózy v těle psa. Pokud tedy máte dojem, že by vás pes mohl tímto onemocněním trpět nebo jste se jednoduše pohybovali v oblastech s výskytem tropických komárů (lokality v ČR zmapoval Svět cestovatele v tomhle článku), raději zajděte na veterinu. Díky jednoduchému krevnímu testu bude mít hned jasno.

 

Zdroj: https://fera24.cz/dirofilarioza-u-psu-a-kocek-priznaky-lecba-a-prevence.html, https://prozdravemazlicky.elanco.com/cz/parazite/dirofilarie/dirofilarioza-u-psa-prenos-priznaky-lecba-a-prevence

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.