Slovenské hrady a zámky: nejkrásnější historické stavby našich sousedů 

Smolenice

Zatímco české hrady často drancovali švédové, mnoho slovenských hradů nepřežilo francouzské tažení Napoleona, který celou řadu z nich zničil ne ze strategických důvodů, ale jako ukázku vlastní síly, takto například nepřežil slavný hrad blízko Bratislavy – Devín. Přesto také na území Slovenska můžeme objevovat nejen zříceniny a trosky, ale také odkazy minulé doby během které zde bylo vybudováno více než 200 hradů a 400 zámků. Nemalé množství příležitostí k výletům a během hraní her přes nové online casino 2025 při pohodlném cestování časem a historií. Podívejme se na zajímavé destinace. 

Slavné slovenské hrady 

Ačkoliv se mnoho z nich nedochovalo ve své původní podobě, Státní památkový ústav Slovenské republiky odvádí kvalitní práci v renovaci mnoha z nich a jejich zpřístupnění široké veřejnosti za doprovodu seznámení s historií dnešního Slovenska. Jedním z nejlákavějších hradů je pro turisty zcela jistě Devín, který se nachází necelou půlhodinu o hlavního města Bratislava. Dnes sice zřícenina hradu z 9. století, nabízí komplex unikátní a plně zrekonstruovaný pohled do minulosti, včetně možnosti si prolézt dochované hradby a část věží i nádvoří nebo si prohlédnou unikátní studnu, proslulou svou hloubkou. Unikát tohoto hradu je také to, kde se z pohledu české a slovenské geografie nachází – na soutoku Dunaje a Moravy. 

Ve slavném městě Trenčín dodnes stojí Trenčiansky hrad, který zde byl původně postaven v 11. století a ačkoliv dnes není v nejlepší stavu, tyčí se nad lázeňským městem a dává mu jeho unikátní dominantu. Hrad není možné pozorovat v jeho zcela původní podobě, jako u mnoha staveb byl v 17. století přestaven do své podoby renesanční antiky, která nahradila románské a gotické elementy původní stavby. Hrad se vyznačuje svou velikostí a patří mezi největší hradní komplexy v Evropě. 

Dnes významnou národní slovenskou památkou je také Ľupčanský hrad, který byl postaven ve 13. století po vpádu mongolů na území dnešního slovenska a právě na tomto hradě pobývala celá řada tehdejších uherských panovníků. Hrad byl poškozen zejména vlivem zemětřesení, které Slovensko zasáhlo ve 14. století a také do vedlo v 16. století k jeho přestavbě ve které je možné hrad pozorovat dnes. Postupně sloužil pro různé účely, od původního panského sídla se stal v 17. století sirotčincem, školou a ústavem pro mladistvé. Poté, co se hrad dostal do soukromého vlastnictví byl zrekonstruován a dnes je volně dostupnou památkou pro návštěvníky. 

Tam, kde v 9. století stálo hradiště, se o století později vybudoval hradní komplex Nitriansky hrad, který je možné najít ve stejnojmenném kraji, v oblasti Nitrianska stolica. Hrad se tyčí na kopci nad městem Nitra a jeho součástí je také ve 14. století vybudovaná Katedrála svatého Jimrama. Hrad byl zpustošen Zikmundem Lucemburským a to vedlo v 16. století k jeho přestavbě, kterou si získal svou renesanční podobu, ta byla dále upravena v 18. století na jeho dnešní vzhled. 

Slavné slovenské zámky 

V mnohem zachovalejším stavu jsou naopak slovenské zámky (na které bylo přestaveno v historii několik hradů) a které je možné najít po celém Slovensku. Nejslavnější atrakcí je bezpochyby Bojnický zámek a hrad, původně hrad ze 13. století byl v 19. století přestavěn na svou dnes slavnější romantickou podobu. Byli to právě Thurzové (uherský šlechtický rod), který jej do této turisticky velice lákavé podoby nechal přestavět. Dnes je zde možné najít celou řadu atrakcí, včetně možnosti prohlédnout si jeskyně pod zámkem, jeho věže nebo si počkat jednu z mnoha událostí pro celé rodiny. 

Mezi ukázky barokní architektury na Slovensku patří Haličský zámek, dnes je možné jej navštívit v barokně-renesanční podobě, kterou získal přestavbou po vyhoření v 17. století, plně byl zrekonstruován až ve 20. století. Je ukázkou kompletního renesančního slohu také díky tomu, že zámek doprovází jeho krásný zámecký park, barokní fontána nebo vodní příkop. Na zámek je možné se zajet podívat do stejnojmenného města na jihu Slovenska, v blízkosti maďarských hranic. 

V Trnavském kraji je možné najít zámecký komplex typický svou věží, Smolenický zámek, ten dnes slouží jako místo slovenské Akademie věd. Postavený původně ve 14. století, zámek se tyčí nad přírodou Malých karpat a představuje pohádkovou ukázku romantické architektury. Zajímavostí tohoto zámku je také to, že patří mezi nejnovější zámky Československa, jelikož právě za tohoto státního útvaru byl v 50. letech minulého století dokončen. Na jeho původním místě stál dnes zcela přestavěný gotický hrad ze 14. století.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.