Sloní turistika v Thajsku: Bojkotovat, nebo podpořit?
Každý, kdo se v posledních letech Thajsko rozhodl navštívit, nemohl na cvičené slony, malující v ulicích obrazy nebo přenášející turisty na svém velkém hřbetě, nenarazit. A stejně hojné jsou i zvěsti o tom, jak jsou zvířata během svého výcviku týrána a proč bychom tuto typicky Thajskou atrakci měli bojkotovat. Je to ale správná cesta?
Siam – země bílého slona. Tohle spojení vám určitě není neznámé, vždyť ještě v roce 1917 vévodilo toto majestátní zvíře státní vlajce. V té době byli ještě sloni symbolem královského majestátu, obrněným tankem a symbolem uctívání v jednom. A pomáhají také v dřevařském průmyslu – vždyť kdo by si s nepřístupným terénem poradil tak, jako právě oni? Ovšem v roce 1989 se thajská vláda rozhodla tuto tradiční činnost zakázat…
Na počátku sloních problémů v Thajsku
A to byl právě kámen úrazu. Vždyť dospělý slon žije okolo 56 let, krmí se až 18 hodin denně (takže toho spořádá opravdu hodně) a co je nejhorší; je-li už jednou domestikovaný, nedokáže se zařadit zpět do stáda. Vypustit „pracovní slony“ do divočiny tedy nebylo myslitelné. A jejich majitelé si rozhodně nemohli vydržovat takové kolosy „jen tak.“ V té době navíc Thajsko zažívalo příliv senzacechtivých turistů.
Thajský slon jako otrok – nebo ne?
Pro představu: péče o průměrného slona stojí v chudém Thajsku asi 25 000 Kč měsíčně. To je dost vysoká částka i pro běžného Evropana. Sloní turistika se tak stala významnou součástí běžného živobytí kdysi vážených sloních mahautů.
Ovšem zvířata jsou často nucena k poslušnosti dosti nevybíravými způsoby. K tradiční výbavě mahautů patří například ostrý hák. Sloni nejsou odměňováni za poslušnost, ale trestáni za její opak.
Naštěstí se už blýská na lepší časy a i v samotném Thajsku vzniká množství sloních útulků, které tyto aktivity podporovat jednoduše odmítají. Na slonu se tady sice nesvezete, zato ho uvidíte šťastně dovádět s ostatními slony. A právě takové útulky je rozhodně vhodné podporovat. Tím největším a nejznámějším je Natura Elephant Park v Chiang Mai, za kterým se musíte vypravit do severního Thajska.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.