Slezská Haná: Osoblažská moravská enkláva ve Slezsku nabízí k vidění Dívčí hrad, Fulštejn i úzkorozchodnou trať

Osoblaha patřila k místům s cennou historickou architekturou. Stačilo však, aby jí prošla fronta za druhé světové války a celých devadesát procent jejích budov bylo během osvobozování v březnu 1945 nenávratně zničeno. Dnes je místem s moderní zástavbou a konečnou stanicí úzkorozchodné trati, jež vede z Třemošné. I přesto obec i její okolí stojí za návštěvu. Jaké zajímavosti má pro vás Osoblažský výběžek?

Osoblaha s koupalištěm a kempem

Obec Osoblaha se nachází v okrese Bruntál asi deset kilometrů od Slezských Rudoltic a nedaleko polských hranic. Před válkou zde byl čilý ruch – pivovar, cukrovar, pět mlýnů a krajkářská škola patřily ke koloritu zdejšího života. Dnes bohužel nic z toho už nevidíte, pouze na dobových fotografiích. Osoblaha byla sice první osvobozenou obcí na území tehdejšího Československa, ale doplatila na to zničením většiny budov.

Přesto dýchá zvláštní atmosférou, kterou je možné načerpat i při pěší turistice nebo vyjížďce na kole. Z památek se zachoval jen židovský hřbitov, kostel sv. Mikuláše a kousek městských hradeb. K dispozici je tu také koupaliště a kousek od něho menší kemp s chatkami a možností stanování i ubytování v karavanech.

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník a Džungle

Na sever od Osoblahy lze navštívit přírodní rezervaci Velký Pavlovický rybník, který je zastávkou tažných ptáků a hnízdištěm vodního ptactva. Nachází se tu ještě jedna rezervace Džungle, jež nabízí zbytky luhu se starými stromy a mokřady. Kdo má rád klid v přírodě a pozorování zvířat, jistě si zde přijde na své.

Obec Dívčí hrad s renesančním zámkem

Necelých osm kilometrů od Osoblahy leží obec Dívčí hrad, jejíž historie sahá až do 13. století. Vede tudy úzkorozchodná trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, která je poslední železnicí svého druhu, kde pravidelnou přepravu provozují České dráhy. V letní sezónu a ve vybrané dny po ní jezdí historické vlaky nebo historická motorová lokomotiva.

Na návrší nad řekou Osoblahou stojí renesanční zámek, jenž patří mezi tuzemské kulturní památky. Jeho součástí jsou i park, bývalá konírna, sýpka, kašna, kamenný most, hradba a tři bašty nebo torzo ohradní zdi. Bohužel zámek není přístupný veřejnosti. Ale i pohled na něho stojí za to. Zámek si zachoval původní hradní opevnění. Škoda, že byl za druhé světové války poškozen dělostřeleckými zásahy a že dílo zkázy dokonal následný požár. Po válce byly opraveny poškozené věže a v šedesátých letech minulého století objekt prošel celkovou rekonstrukcí.

Zřícenina hradu Fulštejn

Z Dívčího hradu se můžete vydat k devět kilometrů vzdálené zřícenině hradu Fulštejn v katastru obce Bohušov, který také patří mezi kulturní památky. Jádro hradu pochází z poloviny 13. století. Zažil uherského krále Matyáše Korvína i řádění švédských vojsk za třicetileté války. Ta ostatně stála za postupným pustnutím hradu, protože při svém odchodu ho vyhodila do povětří. Zřícenina je poměrně rozsáhlá a milovník hradů si zde do sytosti užije pohledů na staré zdivo.

Jak je patrné, i Osoblažský výběžek nabízí zajímavá místa, která lze navštívit. Možná tudy neproudí davy lidí, jako tomu bývalo před koronavirovou pandemií v Českém Krumlově, ale kdo má rád klid, ten si ho zde určitě užije.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.