Skutečný Tarzan neměl šťastný život. Když ho vyrvali džungli, civilizace ho brzy zabila
Skutečný Tarzan neměl šťastný život. Když ho vyrvali džungli, civilizace ho brzy zabila. Ho Van Lang, známý jako „vietnamský Tarzan“, žil přes 40 let v naprosté izolaci se svým otcem Ho Van Thanhem ukrytý hluboko ve vietnamské džungli.
Jeho odlehlý životní styl utvářel existenci na hony vzdálenou tomu, co považujeme za „normální“, zejména pokud jde o sociální interakce a povědomí o moderní kultuře. Možná právě to ho nakonec zabilo. Ale nepředbíhejme.
Traumatický útěk do džungle
Langův otec Ho Van Thanh sloužil během vietnamské války jako voják. Tragickou náhodou si bombardování vyžádalo životy jeho dvou starších dětí. Tato zdrcující ztráta hluboce ovlivnila jeho duševní stav. Nenapadlo ho tedy nic lepšího, než se svým tehdy tříletým synem Langem uprchnout do džungle (méně romantická verze hovoří o tom, že předtím zbil svou manželku a nejmladší dítě nechal doma).
TIP: Zapomeňte na nosní kapky, které jsou drahé a mnohdy škodí. Nos uvolní speciální cvik.
V džungli si Thanh pro sebe a Langa postavil primitivní přístřešek a spoléhal se pouze na přírodu. Jejich stravu tvořilo divoké ovoce, opice, hadi a občas med z úlů. V průběhu let se jim podařilo vypěstovat několik plodin, například kukuřici, čímž si dále zajistili soběstačnost.
Foto: Pixabay
Život beze slov a žen
Jedním z jedinečných aspektů Langovy výchovy v izolaci bylo jeho minimální kontakt s jazykem. Thanh na svého syna mluvil jen zřídka, takže se Lang naučil jen několik slov. Toto mlčení v Langovi zformovalo téměř instinktivní způsob života, založený především na neverbálních signálech a instinktech pro přežití. Kvůli jejich izolovanému životu navíc Lang neznal opačné pohlaví. Pojem ženy mu byl cizí a neměl ani tušení, že vůbec existují. Jeho svět se omezoval pouze na něj a jeho otce.
Ačkoli Langovi a Thanhovi příbuzní věděli o jejich přítomnosti v džungli a dokonce se je občas pokoušeli oslovit, Thanh se zpátky do civilizace vrátit nechtěl. V průběhu desetiletí se proto tahle dvojice otce a syna stala mezi místními vesničany legendou.
Návrat do civilizace a smrt
V roce 2013, po více než 40 letech strávených v džungli, Thanh vážně onemocněl, takže musel džungli opustit. Langovi bylo 41 let, když se poprvé setkal s širším světem, potkal svého mladšího bratra a poprvé byl svědkem života na vesnici. Přizpůsobit se moderní společnosti však pro něj bylo obrovskou výzvou. Všechno, od tekoucí vody až po zpracované potraviny, bylo pro Langa cizí.
Musel se naučit novým způsobům interakce s lidmi a setkávat se s věcmi, které si v džungli nedokázal představit. Bohužel si právě různé průmyslově zpracované potraviny a spolu s nimi i alkohol velmi oblíbil. V roce 2021, pouhých osm let po odchodu z džungle, kvůli nim Lang podlehl rakovině jater. Svého života v civilizaci si tak příliš neužil.
Zdroj: https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2013/08/09/210477419/father-and-son-coaxed-from-jungle-40-years-after-vietnam-war, https://e.vnexpress.net/news/news/you-can-take-a-boy-out-of-his-jungle-but-4108512.html
Náhledové foto: Vytvořeno pomoci Dall-E
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.