Skalní věže Matopo a jejich nevšední tajemství
Leží v africkém Zimbabwe a opravdu je nepřehlédnete. Tyčí se nad hrobkami dvou významných dobyvatelů afrického území – bělošského magnáta a poněkud překvapivě i černošského náčelníka.
Stačí zamířit k jihozápadním hranicím Zimbabwe do Matopské vrchoviny. Výškou sice neoslní, ale její skalní věže vás uchvátí. Na některých místech dosedají viklany na své podloží tak „odvážně“ že to vypadá, jakoby každou chvíli měly spadnout. Na světě sice najdeme podobných útvarů spoustu (několik málo viklanů je k vidění i v Krkonoších) ovšem ty matopské ční často v mimořádné výšce (tedy na viklany).
Obdivovali je už pravěcí obyvatelé
Skalní věže Matopo přitahovaly zraky afričanů už v dávných dobách. Nepřekvapí proto, že lze dodnes v mělkých převisech spatřit kresby Sanů (česky také zvaných Křováků), jejich vytvoření spadá do období 20 000 let př. n. l. Použitá technika byla mimořádně složitá, kromě přírodní hlinky a tuku totiž do barev přimíchávali také latex, díky čemuž kresby vydržely dodnes ve skvělém stavu.
Skalní věže Matopo a Cecil Rhodes
Možná si ze školy pamatujete, že Afrika v době koloniálních mocností ukrývala území zvané Rhodesie pod britskou nadvládou. A právě její zakladatel – nejmocnější Evropan jižní Afriky – Cecil Rhodes pod věžemi Matopo odpočívá. A spolu s ním tu leží i dobyvatel Zimbabwe – slavný ndebelksý král Mzilikazi. Dělí je do sebe 50 let. Mzilikazi zesnul v roce 1868 a Rhodese sem uložili v dubnu 1902. Odpočívá v nádherném žulovém dómu, který Rhodes dlouho předtím nazval příslovečným View of the World – Výhled do světa.
Pokud se sem chcete vypravit, doporučujeme místního průvodce – a dostatečné zásoby pitné vody. Necestujte také v období největších veder.
Věděli jste že: název Matopo vznikl zkomolením slova Ama tobo (holé lebky), kterým skalní útvary pokřtil právě Mzilikazi?
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.