Sibiřské Maledivy lákají ke koupání, při plavání tyrkysovou vodou byste se však se zlou potázali. Může za ni chemie
Sibiřské Maledivy lákají ke koupání, při plavání tyrkysovou vodou byste se však se zlou potázali. Může za ni chemie. V srdci Sibiře, co by kamenem dohodil od rušného Novosibirsku, se nachází skrytý klenot, který uchvátil dobrodružné duše hledající jedinečné zážitky.
Tato výjimečná lokalita si vysloužila zajímavou přezdívku „sibiřské Maledivy“ díky svému fascinujícímu tyrkysovému jezeru, které připomíná luxusní tropické letovisko. Za jeho lákavou fasádou se však skrývá obrovské nebezpečí, které činí toto místo stejně zrádným jako okouzlujícím.
Není všechen tyrkys, co se třpytí
Když se člověk blíží k jezeru, přivítá ho výrazný, lehce štiplavý zápach připomínající silné čisticí prostředky nebo alkalické roztoky. Ještě nepříjemnější je však absence jakékoliv vegetace v blízkosti jezera. Rostliny, kterým se podaří v okolí vyrůst, často usychají – a důvod je jasný. Podmanivá tyrkysová podívaná je důsledkem spadu popílku a neustálému proudu chemikálií vypouštěných do jezera z nedaleké uhelné elektrárny. Zářivě modrý odstín je sice vizuálně ohromující, ale zdaleka není ukazatelem čistoty; spíše upozorňuje na značné chemické znečištění.
Toxická krása
Půvab sibiřských Malediv je nepopiratelný – i přesto však nejsou zapomenuté. Tyrkysové vody na pozadí sibiřské krajiny vytvářejí surrealistickou a malebnou scenérii. Turisty toto zdánlivě rajské místo přitahuje, protože hledají dokonalou fotografii na Instagram a jedinečný zážitek v srdci Sibiře. Srovnání strohé přírody s živoucím jezerem je nepopiratelně podmanivé.
Foto: Pixabay
Skutečnost pod povrchem však zdaleka není tak okouzlující. Chemikálie a znečišťující látky přítomné v jezeře vyvolávají obavy z možných zdravotních rizik. Koupání v těchto vodách, které se v parném sibiřském létě může zdát lákavé, může mít vážné následky pro lidské zdraví. Vysoká alkalita a chemické složení jezerní vody mohou způsobit podráždění kůže, alergie, a dokonce i chemické popáleniny.
Ekologická hádanka
Fenomén sibiřských Malediv poukazuje na složitou souhru mezi průmyslovým rozvojem a ochranou životního prostředí. Nedaleká uhelná elektrárna, která je zodpovědná za toxické znečištění jezera, podtrhuje problémy, kterým čelí regiony silně závislé na tradičních zdrojích energie. Tyto zdroje sice mohou být motorem hospodářského růstu, ale zároveň za sebou zanechávají stopy ničení životního prostředí. Toxické znečišťující látky a chemikálie přítomné ve vodách jezera jsou jasnou připomínkou ekologických důsledků nekontrolovaného průmyslového rozvoje.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-toxicke-sibirske-maledivy-s-tyrkysovou-vodou-proveruje-ruska-prokuratura-40290188, https://www.reflex.cz/galerie/zpravy/108163/sibirske-maledivy-toxicky-hit-instagramu-se-chysta-resit-ruska-prokuratura?foto=6
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.