Severské Velikonoce – jak se slaví svátky jara v zemích věčného ledu? Janssonovo pokušení byste nejspíš ochutnat nechtěli
Severské Velikonoce – jak se slaví svátky jara v zemích věčného ledu? Většina seveřanů neslaví Velikonoce jako křesťanské svátky a do kostela chodí málokdo. Jsou spíše pojaty jako dny odpočinku a pobytu v přírodě. Děti mají celý týden prázdniny a kdo může, vezme si dovolenou. Všichni odjedou na chaty a do hor.
Symboly Velikonoc stejně jako u nás jsou kuřátka, jehňátka, zajíčci a samozřejmě vajíčka. V těchto zemích se však barví na žluto, barvou sluníčka, které se na jaře vrací. I velikonoční výzdoba bývá převážně žlutá. Konzumují se hlavně vajíčka, jehněčí, někde i šunka a peče se speciální pečivo.
Jak se slaví Velikonoce v Norsku
V Norsku většina lidí využije poslední příležitost si zalyžovat. Jinak se všude čtou nebo sledují detektivky. Popíjí se velikonoční tmavé pivo nebo domácí pálenka. Na posilnění při lyžování si každý bere čokoládovou tyčinku Kvikk lunsj. Velikonočním ovocem jsou v Norsku pomeranče, jichž je v tu dobu v obchodech velké množství. Neobejde se bez nich ani tradiční velikonoční koláč.
Jak se slaví Velikonoce v Dánsku
V Dánsku ve velkém malují vajíčka a hrají velikonoční hry. I zde se o Velikonocích popíjí tmavé pivo, k obědu se schází celá velká rodina a na stole nesmí chybět jehněčí karbanátky, uzený losos a samozřejmě vajíčka na různé způsoby.
Foto: Pixabay
Jak se slaví Velikonoce ve Finsku
Ve Finsku děti chodí převlečené za čaroděje a čarodějnice na Květnou neděli pomladit příbuzné pomlázkou. Na Velikonoční neděli pak za to dostanou odměnu v podobě vajíček, čokoládek nebo drobných mincí. V současné době ale stále více dětí chodí na pomlázku na Velikonoční pondělí. Tradičním pokrmem je finská miska mämmi, ovesná kaše slazená žitným sladem.
Jak se slaví Velikonoce ve Švédsku
Za čarodějnice se děti převlékají i ve Švédsku. Chodí po sousedech, přejí veselé Velikonoce a rozdávají vlastnoručně nazdobená vajíčka, za něž obdrží vejce plastová plná dobrot. Sbírají je tradičně do konvice na kávu. Koleduje se na Zelený čtvrtek nebo Bílou sobotu. Mnohde se také zapalují ohně. Na stole se objevuje kromě jehněčího, ryb a vajec také Janssonovo pokušení – bramborový nákyp se šproty. Mimo velikonočního piva se popíjí i velikonoční mošt.
Jak se slaví Velikonoce na Islandu
Na Islandu si lidé užívají především volno. Klasické kraslice se zde příliš nevedou, zato narazíte na každém kroku na tradiční čokoládová velikonoční vejce páskaegg. Jsou z mléčné čokolády a naplněné sladkostmi. Mají křiklavý, velikonočními motivy ozdobený obal a dělají se v různých velikostech. Obsahují i papírek s veršíkem. Děti je dostávají na Velikonoční neděli a také mnohé firmy je darují svým zaměstnancům.
Jak se slaví Velikonoce v Estonsku
V Estonsku a v Litvě slaví Velikonoce jako svátky jara spojené s rituály pohanskými i křesťanskými. Všude kralují zdobená vajíčka. V Litvě jsou oslavy pojaty jako rodinné spojené s velkou hostinou. Na stole bývá šunka s pyré ochuceným křenem.
Jak se slaví Velikonoce v Lotyšsku
V Lotyšsku najdete také zdobená vejce na každém kroku. Tradičním zvykem jsou klouzačky, po kterých se vejce koulejí. Oblíbené jsou i další hry s vejci. Vedle klouzaček jsou také houpačky, pohoupáním podpoříte zdraví a plodnost. Na venkově se dříve vyháněli ptáci, údajní přenašeči nemocí, velkým křikem a hlukem.
Zdroje: https://www.skandinavskydum.cz/severske-velikonocni-pokrmy/, https://www.skandinavskydum.cz/velikonoce-v-severskych-zemich/, https://www.mundo.cz/svedsko/svatky, http://www.milujivelikonoce.cz/cs/temata/show/velikonoce-v-zahranici/160-velikonocni-svatky-v-norsku-a-ve-finsku/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.