Senec na vlastní kůži: Slnečné jazerá stále lákají nejen dovolenkáře na relativně zašlou slávu
Už jste byli na Senci? Pokud ne, měli byste určitě zbystřit. Slavné slovenské letovisko má stále co nabídnout. Slnečné jazerá prostě lákají, a to na příjemný relax za poměrně málo peněz. My jsme se na Senec vydali přes týden, kdy je tady nepochybně o něco méně rušno než o víkendu. Sám jsem si chtěl ověřit, jestli je to tady takové, jaké jsem to zažil snad ještě před sametovou revolucí. Tehdy to tady ale zřejmě žilo mnohem více.
Život v kempu jako klasika
Jasně. Už i v dávné minulosti proslul Senec především tradičním stanovým městečkem. Samotný areál je hlídaný a dovnitř se lze dostat pouze přes závory. Majetek ve stanech si ale přesto musíte hlídat. Místní hovoří o nájezdech zlodějů jisté barvy pleti, kterým se nedá zabránit. My jsme sekuriťáky hovořící o tomto etniku v souvislosti s kradením slyšeli mluvit, ale váhu jsme tomu nepřikládali. Kemp vypadal klidně a spousta stánků s občerstvením okolo jasně vypovídala o tom, že o dobroty i pití je zájem.
Langoše a gofry nesmí chybět
Samozřejmě. Jako dítě si pamatuji bufet s obrovskou plochou na smažení langošů. To už na Senci dnes není, nicméně domácí langoše, které jsou vyrobené z čerstvého těsta, tady najdete na každém kroku. Cena za klasický kousek s česnekem, se pohybuje kolem 2,7 eur, se sýrem nebo se smetanou a špekem se dostanete přes 4 eura a výše. Jakousi klasiku představují také gofry, ty ale na každém kroku nebyly. Většinou převládal klasický smažený fast food.
Langoš s česnekem: Foto Radek Štěpán
Tak trochu zašlá sláva na mnoha místech
Bohužel. Když jde člověk jen podél pláže, vidí třeba rozestavěné okolí hotelu se starými vyhozenými nákupními koši nebo starou skluzavku, jež se už dávno nepoužívá. Stejně tak působila i umělohmotná tradiční lehátka, která se sice ještě používají, ale jejich vzhled je katastrofální. Mnohé budovy také nepůsobily dvakrát svěže.
Pár restaurací přímo u vody
Ano, konkrétně dvě. V jedné jsme si dali hejka, dvojku vína a jedno pivo. Účet činil 24 eur. Ryba nebyla špatná. Hezký byl gejzír vody, který tryskal ze samotných jezer těsně před setměním. Po setmění byl nasvícen různými barvami, které se střídaly. V druhé restauraci byla živá hudba, kde mladá dívka zpívala na playback.
Vodotrysk u restaurace: Foto Radek Štěpán
Voda bývala průzračnější
Nepochybně. Otázkou je, zdali není situace dána samotným dnem. Rybek ale okolo nás plavala spousta, takže asi ano. Nejhezčí je oblázková pláž na konci severní strany za kempem. Tam byla voda logicky nejprůzračnější. Přehradu jsme si projeli celou na šlapadle za nějaké 2 hodinky. Stálo nás to 24 eur.
Slunečné jazerá na Senci- severní oblázková pláž: Foto Radek Štěpán
Relativně levná pohoda na pár dní
Je to tak. Ubytovat se dá i v hotelech za relativně solidní peníze. Pokud vám stačí válení se u vody, výlet na šlapadle, aquapark Senec nebo třeba výlet ne kole kolem vody, pak v pohodě. Ideální doba pobytu jsou tak 3 až 4 dny. Pak už bych se tady nejspíše ukousal nudou.
Zdroje info: Autor
Slunečné jazerá na Senci: Náhledové foto Radek Štěpán
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.