Schwarzenberský kanál je oblíbený cíl pro cyklisty i pěší

Schwarzenberský kanál je vodním kanálem na Šumavě protínajícím jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řekou Große Mühl, přítokem Dunaje. Tímto způsobem se propojuje Severní a Černé moře. Byl postaven na rozkaz panovníka Jana Nepomuka I. ze Schwarzenbergu pod dohledem Josefa Rosenauera. Schwarzenberský kanál je dlouhý 51,9 km. Z toho 44,3 kilometrů vede ve vltavském povodí. V blízkosti osady Jelení, vede tunelem dlouhým asi 400 m.

Dílo bylo postaveno tak, aby se zde daly splavovat kmeny ze Šumavských lesů k řece Große Mühl, odkud v té době putovalo podél Dunaje do majestátního hlavního města a trhu Vídně. V Rakousku byl tehdy mimořádný nedostatek dřeva, ale v jižních Čechách ho bylo hojně. Problém byl v tom, že bylo obtížné se k němu dostat. Schwarzenberský kanál, postavený v letech 1789 až 1793, to změnil.

Kanál se objevil i na známkách!

Schwarzenberský kanál je dnes národní specializovanou dominantou a děje se kolem něj mnoho věcí. Jeden rok se objevil na známkách České pošty. V minulém roce byly po dlouhé době obnoveny čtyři segmenty. Jednalo se v podstatě o opevnění kanálu, konkrétně u Otovského a Schwarzenberského toku a toku Světlá. Při přestavbě pokračovaly Lesy ČR stejným způsobem jako při výstavbě kanálu v 18. století. Zdi byly opraveny z místních kamenů, které byly položeny tzv. nasucho.

Foto: wikimedia commons, Jan Polák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwarzenbersk%C3%BD_plavebn%C3%AD_kan%C3%A1l,_za%C4%8D%C3%A1tek_star%C3%A9_%C4%8D%C3%A1sti_kan%C3%A1lu.jpg#/media/File:Schwarzenbersk%C3%BD_plavebn%C3%AD_kan%C3%A1l,_za%C4%8D%C3%A1tek_star%C3%A9_%C4%8D%C3%A1sti_kan%C3%A1lu.jpg

Tři a půl kilometru dlouhý kanál Šumava je jako nový. Ať je to, jak chce, dřevo se na zde už nevozí, a to i přesto, že tento kanál dostal pro jednou výjimku. Na Želnavském smyku, kde se Schwarzenberský kanál vlévá do Vltavy, se chvíli vozilo dříví i šedesátikilometrovou rychlostí. Šlo však jen o ukázkovou jízdu, protože se smyk k tomu všemu i opravoval. Často sem takto bylo dřevo splavováno po více než šedesát let. Opravy byly tentokrát provedeny pod dohledem Vojenských lesů a statků.

Celý projekt byl velmi odvážný, protože se musela překonat kontinentální propast mezi Dunajem a Vltavou. Došlo zde k přepravě více jak 8–milionů kubických metrů dřeva!

Zdroje info: hornirakousko.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, Jan Polák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwarzenbersk%C3%BD_plavebn%C3%AD_kan%C3%A1l,_horn%C3%AD_port%C3%A1l_tunelu_%286%29.jpg#/media/File:Schwarzenbersk%C3%BD_plavebn%C3%AD_kan%C3%A1l,_horn%C3%AD_port%C3%A1l_tunelu_(6).jpg