Šaunštejn a Sokolí hnízdo – dva netradiční sousedé

šaunštejn

Do Českého Švýcarska obvykle jezdíme zejména za přírodou. Ale neměli bychom zapomínat na to, že nám dokáže nabídnout i docela jiné zážitky. A to zvláště ve chvíli, kdy se zajímáme o historii nebo život na vesnici v minulém či předminulém století.

Pokud vás zajímají zejména dřevěné chaloupky, pak doporučujeme obec Mezná. Ovšem množství původní stavení najdete i v mnoha dalších okolních vesnicích, jež celou oblast lemují. Ale Českému Švýcarsku dominují docela jiné stavby.

Z hradu Šaunštejn toho už příliš nezbylo

A při výstupu k jeho ruinám se pořádně zapotíte. Stačí zamířit do obce Vysoká Lípa. Asi kilometr od ní se výrazně tyčí velký blok pískovce, který si tu nechali postavit Berkové z Dubé. Přezdívalo se mu také loupežnický, protože místo toho, aby chránil obchodní stezku, poskytoval svým pánům ideální místo k přepadům.

šaunštejn

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Cesta za jeho troskami není právě jednoduchá. Musíte vzít zavděk starými schody i úzkou skalní průrvou. Ovšem odměnou vám bude téměř opuštěné místo, kam zavítá jen málokdo. Najdete tu umělou jeskyni i hlubokou místnost, sloužící dříve jako spodní část věže.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

Za druhou památkou musíte zamířit do návštěvnicky mnohem frekventovanějších míst. Výletní zámeček Sokolí hnízdo sloužil jako místo pro ubytování významných hostů majitelů panství Clary-Aldringenů, dnes vám jeho areál nabídne zejména několik půvabných vyhlídek na samotnou dominantu Českého Švýcarska. Za vstup sem však zaplatíte. V přízemí najdete restauraci, v prvním patře pak galerii.

A jeho jméno? To dostal především díky sokolům, kteří žijí na blízkých skalních stěnách. Dodnes je tu můžete vidět či alespoň zaslechnout.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.