Santorini: Místní obyvatelé se musejí vypořádat s vulkánem

Santorini je jedním z nejznámějších řeckých ostrovů, zejména díky nádhernému výhledu z jeho sopečné kaldery. Úřady však varovaly, že na ostrově, který byl kdysi místem jedné z největších sopečných erupcí v dějinách lidstva, začíná rychle narůstat sopečná činnost. Santorini, známé také jako Théra, je součástí Kykladských ostrovů v Egejském moři. Ostrov navštívilo v loňském roce cca 3,5 milionu turistů. Lákají je západy slunce a typická řecká architektura s modrými střechami kostelů a sněhobílé domy postavené na okraji sopečné kaldery.

Zvýšená aktivita pod mořem

Kolumbo, spící vulkán u severovýchodního pobřeží Santorini, patří mezi nejnebezpečnější podmořské sopky v Evropě. Jeho poslední erupce způsobila tsunami a měla vážné dopady na okolní oblast. Nyní odborníci zaznamenávají otřesy a nárůst teploty podmořských fumarol, což naznačuje probouzející se aktivitu magmatického systému.

Dopady na turismus? A co místní obyvatelé?

Santorini je sice velmi navštěvovaným místem, ale i tento nadměrný turismus místu výrazně škodí. Zprávy o seismické aktivitě vzbuzují otázky, zda se cestovatelé mají bát. Místní úřady ale ujišťují, že neexistují žádné důvody k panice. Ale i přesto jsou zajištěna preventivní opatření. Místní obyvatelé právem cítí nervozitu. Nikdy nevíte, co se může stát, a i když nám statistiky ukazují, že k velkému výbuchu dochází zhruba jednou za 20000 let, situace se může změnit.

Foto: Pixabay

Co přinese budoucnost?

Zatím je situace pod kontrolou, ale věci se shodují, že oblast zůstává aktivní. Podmořský vulkán Kolumbo je pod hladinou, takže případná erupce by mohla způsobit menší tsunami nebo ovlivnit složení vody a ovzduší. Turisté zatím nadále mohou obdivovat krásy Santorini, ovšem s vědomím, že pod jejich nohama dřímá nespoutaná síla přírody, která kdykoli může znovu ukázat svou moc.

V období mezi masivními explozemi se zvyšuje a snižuje, a proto může vytvářet zemětřesení. Musíme brát vulkán jako živý organismus, kterým je.

Zdroje info: treking.cz, 21.stoleti.cz

Náhledové foto: Pixabay