Šachova synagoga v Holešově – před nacisty ji zachránil její nevšední vzhled
Dnes jde o jedinečnou památku svého druhu v Evropě, a přitom k jejímu zániku stačilo málo. Šachova synagoga v moravském Holešově se na první pohled nijak neodlišuje od okolní zástavby – a právě to se nakonec stalo její výhodou.
Málokdo ví, že v Holešově se nacházela čtvrtá největší židovská komunita na Moravě. Mohlo za to nařízení Ladislava Pohrobka z roku 1454, které vyhostilo Židy ze všech královských měst. Řada z nich se usadila právě v Holešově. První dřevěnou synagogu zachvátil velmi brzy požár, ovšem už v roce 1560 ji nahradila nová.
Šachova synagoga dostala své jméno podle významného židovského učence
Jeden z dvaceti nejvýznamnějších Židů historie – rabín Šabbataj Ben Meria ha-Kohen (1621-1663), zvaný také Šach, působil právě zde. Je autorem mnoha významných knih, zabývajících se soudnictvím a židovským právem. V Holešově působil a je zde také pohřben v impozantní hrobce na židovském hřbitově.
Další jménem, používaným pro synagogu, je však také „Stará.“ V 19. století totiž přestala požadavkům místních stačit, vedle ní proto vyrostla nová a Šachova synagoga se proměnila ve skladiště a byty. Její nenápadný vzhled nijak nenaznačoval, že se uvnitř ukrývají nádherné interiéry s pozdějšími barokními prvky. Tzv. polské synagogy byly v tehdejší době poměrně hojné.
Zásah Němců v Holešově
Nová synagoga poutala svým vzhledem. Právě proto ji Němci v roce 1941 vypálili. Tu Šachovu oproti tomu přehlédli, takže mohla být po rozsáhlé renovaci později zpřístupněna veřejnosti. Dnes v ní najdeme krom nádherných interiérů i výstavu Židé a Morava, poskytující množství zajímavých informací o židovské kultuře u nás. A zavítáte-li sem během Týdne židovské kultury v červenci, můžete se zúčastnit i veřejně přístupné bohoslužby a dalších zajímavých akcí.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.