S pozůstatky studené války se Amerika vypořádává jen pomalu, jednou z prvních vlaštovek byl Austin

Byla to doba paranoii, strachu a ne vždy dobrých rozhodnutí. Studená válka dostala svět několikrát na pokraj jaderné katastrofy a i ještě dnes lze na mnoha místech najít její pozůstatky. Například nejrůznější základny se k jinému účelu propůjčují jen pomalu.

Uvádí se, že tento stav přetrvával v různé intenzitě zhruba v letech 1947–1991. A když harašení zbraněmi konečně ustalo, vypadalo to, jako kdyby tomu dlouho zainteresované mocnosti nemohly uvěřit.

První velké letiště v Austinu

V roce 1999 světové noviny psaly, že „Svět má od neděle nové letiště.“ A to proto, že bylo otevřeno mezinárodní letiště Austin-Bergstrom, a to po rekonstrukci v hodnotě 585 miliónů USD. Šlo první větší nové letiště, které bylo ve Spojených státech otevřeno od roku 1995 (tehdy totiž bylo uvedeno do provozu letiště Denver International).

Foto: Pixabay

Co je však v kontextu studené války důležitější – je to také první vojenská základna v USA, která byla transformována na významné komerční letiště od doby, kdy zbraně studené války konečně přestaly chrastit. Trvalo tedy celých osm let, než se duch války odporoučel pryč.

Proč právě Austin?

Možná byste něco podobného čekali spíše ve velkých městech. Ale faktem zůstává, že Austin byl v té době sídlem mnoha velkých jmen jako Dell Computer, AMD, IBM, Intel, Motorola a 3M a kromě nich v něm také sídlilo přes 1200 společností zabývajících se vyspělými technologiemi.

Třetina z místní výroby se také vyvážela na mezinárodní trhy a toto číslo s otevřením nového letiště ještě vzrostlo. Více než polovina směřovala do Asie a zbytek do ostatních částí světa. Takže až budete někdy v Austinu přistávat, vzpomeňte si, že jde vlastně o pozůstatek studené války. Dost možná vám přejde mráz po zádech.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Austin otevřel nové mezinárodní letiště | Protext – PR služby ČTK

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.