S českou přírodou to není tak špatné. Vrací se lososi i další vyhubené druhy

Orel mořský, Losos obecný, Bělásek ovocný, ohrožené druhy, příroda

S českou přírodou to není tak špatné. Vrací se lososi i další vyhubené druhy. Česká republika, země bohatá na rozmanitá stanoviště od hlubokých lesů a kopců až po majestátní řeky, zažívá pozoruhodný návrat druhů volně žijících živočichů, které byly dříve považovány za ztracené. Tady je jen pár příkladů.

Bělásek ovocný už není škůdcem

Tento elegantní motýl s rozpětím křídel 58 až 64 milimetrů kdysi hojně žil v českých sadech, kde byl paradoxně vnímán jako škůdce i opylovač. V devadesátých letech 20. století čelil bělásek ovocný prudkému úbytku a z mnoha tradičních stanovišť zcela vymizel v důsledku změn zemědělských postupů a omezení pěstování ovoce. Na přelomu tisíciletí však došlo k postupnému nárůstu jeho výskytu na sušších a teplejších biotopech a v otevřenější krajině. Dnes slouží jako symbol toho, jak měnící se podmínky prostředí mohou ohrožovat i umožňovat populaci volně žijících živočichů.

S českou přírodou to není tak špatné

Foto: Pixabay

Orel mořský zase vzlétá

Na počátku 20. století byl tento dravec v regionu téměř vyhuben. V 70. letech 20. století začaly snahy o ochranu přírody v celé Evropě tento stav měnit. Ochranné zákony, obnova biotopů a kolektivní posun směrem k ocenění divoké přírody pomohly k pomalému obnovení jeho početnosti.

Dnes je orel mořský opět běžnou součástí české oblohy, a to zejména v podhůří Krkonoš, kde se ho podařilo znovu usadit. Když budete mít štěstí, uvidíte ho tu.

Losos obecný a obnova jedné řeky

Losos obecný, stěhovavá ryba známá svým nevšedním životním cyklem zahrnujícím oceán i řeku, čelil v polovině 20. století v českých vodách téměř vyhynutí. Průmyslové znečištění a překážky ve formě přehrad narušily jeho rozmnožovací migrace, což vedlo k jeho drastickému úbytku.

O jeho návrat se postaral projekt zahájený koncem 90. let 20. století, který zahrnoval odchov mladých lososů v přítocích Labe (zejména Kamenice a Ohře) a zároveň úpravu řek (konkrétně vybudování průplavů, díky nimž mohli lososi překážky postavené člověkem překonat). Dnes se tak tyto krásné ryby do našich řek opět pomalu vrací.

 

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zubr-vlk-ci-orel-morsky-10-druhu-zivocichu-kteri-se-vratili-do-ceske-prirody-258928#, https://www.lepidoptera.cz/motyli/belasek-ovocny–aporia-crataegi-linnaeus-1758

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.