Ruské zámořské kolonie v Americe: Aljašku potopilo mizerné zásobování, Havaj zase povaha Rusů
Ruské zámořské kolonie v Americe: Aljašku potopilo mizerné zásobování, Havaj zase povaha Rusů. Od chladných břehů Aljašky až po tropický vánek Havaje – ruské ambice se rozprostíraly v opravdu širokém prostoru. Nakonec to ovšem s nimi nijak slavně nedopadlo.
Rané ruské podniky v Americe
Ságu o ruské Americe zahájili mořeplavci Michail Gvozděv a Ivan Fjodorov, kteří v roce 1732 na palubě lodi Svatý Gabriel poprvé dosáhli amerického pobřeží. Avšak teprve příjezd dánského mořeplavce v ruských službách Vituse Jonassena Beringa v roce 1741 připravil půdu pro ruskou angažovanost v Americe. Beringovy výpravy otevřely brány obchodníkům s kožešinami a znamenaly první ruskou stopu na aljašské půdě.
TIP: Plánujete v blízké době cestu autobusem? Pozor na rozšířený nešvar a možné komplikace.
Založení ruské Aljašky
V 70. letech 17. století vznikly na Aljašce díky výnosnému obchodu s kožešinami první stálé ruské osady. Tito první osadníci byli především obchodníci s kožešinami a kupci, kteří se postupně rozšiřovali na jih, a to až do dnešní Kalifornie.
Foto: Pixabay
Fort Ross: strategická základna v Kalifornii.
V roce 1812 založila Rusko-americká společnost ve snaze zajistit si zásoby potravin pro Aljašku pevnost Fort Ross v Kalifornii. Tato osada byla jedinečná, protože představovala nejjižnější část ruské Ameriky a měla sloužit především jako zemědělské centrum pro severní kolonie. Fort Ross byl názorným příkladem ruského imperiálního dosahu – přesto se potýkal s logistickou a finanční zátěží.
Udržování pevnosti se totiž brzy ukázalo jako velmi nákladné. Finanční náročnost vydržování tak vzdálené kolonie časem vyvolala diskuse o její životaschopnosti, což vedlo k jejímu prodeji Johnu Sutterovi v roce 1841. Tato událost výrazně zhoršila zásobovací řetězec na Aljašku, což problémy kolonie ještě prohloubilo.
Výnosnost obchodu s kožešinami už tak ani omylem nemohla vyvážit náklady na údržbu a zásobování. V době, kdy byla Aljaška v roce 1867 prodána Spojeným státům za 7,2 milionu dolarů se ruská kapitola americké koloniální historie uzavírala.
TIP: Jede na šípky autem? Díky nové akci Policie vás může zaskočit nepříjemná pokuta za banální věc.
O Havaji se téměř nemluví
Ale Rusko mělo ještě jednu zajímavou zámořskou kolonii – byť neoficiální. V roce 1815 ztroskotala poblíž ostrova Kauai ruská loď Bering. Zástupce Rusko-americké společnosti Georga Schaeffera se tehdy pokusil od domorodců získat zpět ztracené zboží. T
Schaefferova jednání s králem Kauai Kaumuali’i vyústila v dohodu, která slibovala ruskou ochranu výměnou za obchodní práva. Rusové dokonce zahájili výstavbu opevnění a převzali kontrolu nad cennými santalovými lesy. Odpor místních obyvatel a geopolitický tlak ze strany britských a amerických zájmů v Tichomoří však toto úsilí brzy podkopaly. Červen 1817 dal ruské přítomnost definitivně sbohem po pouhých 14 měsících.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_colonization_of_North_America, https://www.oxfordbibliographies.com/display/document/obo-9780199730414/obo-9780199730414-0309.xml
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.