Robotka Ai-Da překonala lidské umělce: Její obraz se prodal za více než milion dolarů

Tak o svou židli by se měli začít bát i studovaní či amatérští malíři a kreslíři. Je tu totiž Ai-Da, první ultrarealistický humanoidní robot na světě, který vypadá jako žena. Je nejen malířkou, ale také designérkou a básnířkou. Co všechno tato robotka zvládá?

Robot umělcem

Ai-Da vznikla v roce 2019. Vytvořila ji britská společnost Engineered Arts. Dá se ale říct, že je duchovním dítětem Aidana Mellera, obchodníka s uměním a ředitele galerie. Schopnosti její umělé inteligence vyvíjeli doktorandi a profesoři na univerzitách v Oxfordu a Birminghamu.

I když má vzhled ženy, tak je to ve své podstatě stále jen stroj. Ale dost šikovný, jak o tom svědčí jeho úspěchy na uměleckém poli. Ai-Da už dokonce měla vlastní samostatnou výstavu svojí tvorby. Jmenovala se Unsccured Futures a uspořádána byla na Oxfordské univerzitě. Tím její činnost ale neskončila.

Přečtěte si: Skleníkový efekt: Přítel, nebo nepřítel Země? 

Je totiž prvním umělcem z řady ultrarealistických robotů na světě, kterému se podařilo prodat obraz za 1,3 milionu dolarů. Konkrétně to byl portrét průkopníka moderní počítačové vědy, Alana Turinga. Prodej obrazu s názvem A.I. for God se uskutečnil v aukční síni Sotheby´s v New Yorku a jeho cena začínala na 120 tisících dolarech. Vzpomeneme-li si na takového Vincenta Van Gogha, který se stal slavným a vysoce hodnoceným umělcem až po své předčasné smrti, tak je to velký paradox.

Jak vůbec Ai-Da pracuje

Při své tvorbě robotka Ai-Da využívá svou umělou inteligenci a analyzuje s ní fotografii Alana Turinga. Vyhodnocuje, jak přistoupí ke zpracování svého díla. Ředitel projektu Ai-Da Robot, Aidan Meller, k tomu řekl, že se Ai-Da ptali, jak by obraz chtěla namalovat, jaké použije barvy, styl, obsah, textury a vše, co se malování týká. Ai-Da má ve svých očích kamery, s nimiž pozorovala fotografii Alana Turinga a pomocí robotických paží přistoupila k vytvoření předběžných skic.

Teprve pak vytvořila celkem patnáct portrétů Alana Turinga s použitím akrylových a olejových barev. Tvorba jednoho obrazu jí zabralo šest až osm hodin. Tři z patnácti obrazů si Ai-Da vybrala a naskenovala a nahrála do počítače. V něm byl pak sestavený konečný výsledek, jenž byl za pomoci 3D texturované tiskárny aplikovaný na veliké plátno.

Foto: Pixabay

Ai-Da a její lidští pomocníci

Při práci má Ai-Da lidské pomocníky, a to zejména při aplikaci textury na plátno, protože možnosti její robotické ruky byly omezené na plátno o velikosti A3. Plátno o větších rozměrech bylo nad její schopnosti.

A nyní se nabízí otázka. Je tvorba robota Ai-Da uměním, nebo ne? Jak jste na to vy? Pokud byste si mohli vybrat mezi obrazem Hvězdná noc od Vincenta Van Gogha a obrazem od Ai-Da, kterému byste dali přednost?

Zdroj: https://www.iflscience.com/ai-robot-artist-strikes-gold-by-selling-painting-of-alan-turing-for-13-million-76701, https://www.ai-darobot.com/

Robotka Ai-Da. Náhledové foto: Lennymur, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ai-Da_Robot_at_Abu_Dhabi_Art.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.