Rezervace Ankarana: Kus země, kde se příroda vyřádila

Na severu ostrova Madagaskar se rozkládá rezervace Ankarana, která je pro lidské oko úchvatným divem od matky přírody a má rozlohu 182 km². Vegetace a fauna této zajímavé a dosud téměř nedotčené krajiny, která je navíc prosycena posvátnými jeskyněmi, působí jako bezhlučný regenerační prostor pro uspěchanou lidskou duši západní civilizace!

Už od poloviny padesátých let, kdy byla Ankarana oficiálně vybudována, si zde hosté připadají jako na jiné planetě. Geologové, hydrologové, herpetologové (cca 70 % madagaskarských plazů je endemických!) a botanici se při zkoumání krajiny nestačí divit. Ankarana je známou oblastí pro všechny zdatné badatele přírodní historie. Od konce 80. let 20. století je velkou zásluhou badatelů, že se rezervace stala známou cestovatelskou lokalitou.

Pozor na krokodýly!

Ankaranské jeskyně se stále zkoumají a mapují. Nejdůležitějším podporovatelem průzkumu jeskynního komplexu byl Francouz Jean Radofilao. V současné době znají badatelé asi 150 km jeskynních chodeb, ale jde jen o malé zrnko toho, kolik toho Ankarana ještě skrývá před člověkem a jeho zvědavýma očima.

Běžnými obyvateli jeskyní jsou netopýři, měkkýši, ale především krokodýli. Žije zde prý několik nejzuřivějších zubatých dravců v rámci celého Madagaskaru, kteří mohou dosahovat délky až 6 metrů. Jejich domovem je podzemní vodní cesta zvaná Styx, což je příhodný název pro místo, kde tito příbuzní legendárních oceánských šelem žijí.

Příroda Madagaskaru

Příroda v Madagaskaru je unikátní sama o sobě. Bylo zjištěno že zhruba 70 % organizmů, které zde žijí, nikde jinde na planetě nenajdete. Díky tomu, že zde nezasahovala lidská ruka a neukojitelná touha, mohla se zdejší příroda vyvíjet do dnešní podoby. V každém případě, jakmile se něco dostane na ostrov a najde si vhodné prostředí pro život, má spoustu prostoru a času na svůj růst. Koneckonců, semena jsou tu přepravována v zažívacím traktu. Vodní šneci bývají přemisťováni ptáky atd…

Záhadou jsou i Tsingy, které jsou všude

Tsingy
Foto: Pixabay

Tyto vápencové věže jsou pro Madagaskar charakteristické. Překvapivé krasové vrcholy jsou dalším ohromujícím divem Ankarany. Jedná se o vápencové skály, které se za miliony dlouhých let vyvinuly do těchto zdánlivě podivných skalních tvarů nebo sloupů. Místní lidé jim říkají tsingy. Několik hřebenů je tak špičatých, že po nich ani nepřejdete. Tsingy jsou v podstatě dalším uměleckým a jedinečným dílem od matky přírody, ale to můžeme říci o celé Ankaraně.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pexels