Radouč má už letos podruhé smůlu – nejdříve jedovatá zápřednice, teď králíci „bez očí“

Národní přírodní památku Radouč najdeme v okrese Mladá Boleslav. Ještě nedávno byla známá jen díky své unikátní kolonii syslů obecných a zajímavé vegetaci s výskytem mnoha vzácných druhů.

Poslední měsíce však její popularitě přejí spíše v negativním slova smyslu. Jako první proběhla Českem zpráva, že se i Radouč musí potýkat s výskyt nebezpečného pavouka. A aby toho nebylo málo, nebezpečí představuje i myxomatóza.

Zápřednice nalezena na Radouči

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) je poměrně velký druh pavouka, který dokáže člověka velmi nepříjemně kousnout. Hrozí i dočasné ochrnutí postižené končetiny. Přičemž nejnebezpečnější jsou na konci léta samice, hlídající své kokony.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Králíci „bez očí“ se dostávají až do Mladé Boleslavi

Vedle kolonie syslů žije na Radouči i početná kolonie králíků divokých. Jde o jednu z posledních přírodních kolonií v Čechách a je na ni je navázána i poměrně velká kolonie koprofágních brouků. Aktuálně se však mezi nimi rozšířila obávaná myxomatóza, a to v nevídané síle.

Nemocní králíci vypadají, jako kdyby se stali obětí krutého tyrana. Myxomatóza u nich postihuje hlavně hlavu. Ta natéká a oči se tak mění v krvavé díry plné hnisu. Zvířata pak velmi rychle umírají a to nejenom v divoké přírodě, stahují se totiž také do ulic města.

Nebezpečí pro majitele domácích králíků i psů

Myxomatóza naštěstí na člověka přenosná není, u psů však hrozí přenos jiných patogenů při kontaktu se zdechlinami. A virus (zejména v zimních měsících je poměrně odolný) si můžete nechtěně zanést i domů, kde se stává hrozbou pro králíky v králíkárnách i domácích chovech. Pomůže jedině očkování. Ve velkých chovech je úmrtnost až 90 %.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.