Pykal za vraždu své manželky a ve vězení sestrojil první interiérový orloj Československé republiky
Velká láska přivedla Františka Planičku ze Slatinek u Prostějova do vězení. Byl vyučený krejčí a pro obživu rodiny sháněl zakázky i v Srbsku. Když se ale jednou vrátil předčasně domů, nachytal svou manželku Hedviku při nevěře. Nejprve jí domlouval, avšak ona se mu vysmívala. Říkalo se, že, povětrnice, má ráda život. Planička vysmívání nevydržel, jeho trpělivost v jeden okamžik přetekla a svou ženu v afektu zabil. A zde se začal odvíjet Pláničkův další život, který spojil s objevem salonního interiérového orloje…
Ticho ve věznici bylo nesnesitelné, a proto vymyslel ozvučený stroj
Přísloví, že vše zlé je pro něco dobré, se zdá být docela krutým, ale v případě Planičky to platilo dvojnásobně. Tragická událost ho dovedla do vězení na Borech, kde se po čase začal věnovat svému oblíbenému řemeslu, strojařině. Hodlal využít toho, co zná, avšak věděl, že k sestavení stroje, který by mu svým pravidelným tikáním zpříjemňoval život na samotce, se musí spoustu věcí ještě naučit. Během pobytu za mřížemi si uvědomoval, co se stalo a přál si vězeňské ticho alespoň něčím přerušit, aby se ze vzpomínek na tragickou událost nezbláznil. A vymyslel si pravidelný tikot…
Na Borech ho přezdívali tichý blázen…
Život své manželce už vrátit nemohl, vrhnul se do zapomnění jinou cestou. Věznice na Borech prý tehdy disponovala obrovskou knihovnou a Planička prostudoval údajně na šest set knih. S obdivuhodnou odvahou a trpělivostí nastudoval základy astronomie, astrologie, hodinářství a prohloubil si i své vědomosti ze své oblíbené strojařiny a mechaniky. Nabyl tím ohromné teoretické znalosti a vrhnul se na výrobu interiérového orloje.
K výrobě interiérového orloje použil netradiční součástky
Práce mu zabírala veškerý volný čas, a byl tomu rád. Dokonce požádal i o umístění na samotku, aby se mohl soustředit a žil jen prací. Jeho píle a úsilí slavily úspěch, když ve vězení vyrobil svůj první interiérový orloj. Pravda, byl trochu pochroumaný a nestabilní, jelikož byl sestaven z neuvěřitelných dílů. Nicméně k jeho výrobě Planička použil například:
- Obyčejnou jídelní lžíci a nůž
- Dřevěné špulky od nití i zlomené jehly (pracoval na Borech totiž jako krejčí)
- Kousky dřívek a látek i lepenku
- Použité a opotřebené řetězy z bicyklů i motocyklů
- Kolo od pohonu šicího stroje
Orloj uměl vypočítat až neskutečné údaje!
Ale i přes různé nedokonalosti své mistrovské dílo ve věznici dokončil. Po technické stránce interiérový orloj sice fungoval, ale značně kolísavě. Rám byl nestabilní, ložiska tvořily pouze otvory v plechu, krokové kolo bylo příliš velké, a naopak kotva příliš malá. Přesto orloj fungoval! Planička pamatoval i na přechodný rok a vymyslel, byť komplikovaný, ale funkční posun ročního řetězu.
Avšak ozvučená kolečka dokázala znázornit víc:
- Orientačně polohu Měsíce na nebi a ve které je fázi
- Údaj, jedná-li se o přestupný rok
- Orientačně polohu Slunce na nebi, jeho východ a západ a faktickou délku dne
- Den v měsíci a letopočet
- Jaký je den v týdnu
- Průběh ročních období spolu se slunovratem i rovnodenností
- Východy a západy Slunce pro každou dobu v roce
- Pořadí týdne v roce se znamením Zodiaku
- Neuvěřitelný pásmový čas pro různá místa na Zemi
- Severní a jižní polokouli s indikací denní doby a aktuálního času na těchto různých místech zeměkoule
- Vládnoucí astrologická znamení v osmiletém cyklu a další podivuhodnosti…
Jeho vášeň mu dopomohla i ke zkrácení trestu
Svým způsobem mu byla Štěstěna nakloněna, možná proto, aby ukázal, jaký talent v něm dřímá…? Tragická událost se stala 10. května 1908. Byl odsouzen k trestu smrti, ale u vídeňského dvora mu byl trest změněn na dvacet let. Nakonec byl 20. února 1918 omilostněn a propuštěn. Až k rakouskému mocnáři se totiž donesly zprávy o jeho nezměrném úsilí na neuvěřitelné stavbě ojedinělého orloje.
Skříňový astronomický orloj spatřil světlo světa v letech 1918–1919
Po propuštění z vězení sestavil svůj druhý interiérový orloj, se kterým jezdil Planička na výstavy po celé republice. A že bylo věru co obdivovat! S exkluzivním kouskem sklízel obdiv všude, kam zavítal. Není divu, když i jeho míry byly:
- Šířka 1,63 metru
- Výška až 2,4 metru
- Hloubka 0,54 metru.
- Váha 330 kilogramů
- Obsahuje až šestnáct tisíc součástek včetně nýtů, mezikroužků i šroubů
- Roční řetěz má délku necelých deset metrů
- Na jedno natažení jde jicí stroj jeden den s tříhodinovou rezervou
- Stroj má patnáct kruhových ciferníků a jeden obdélníkový digitální ukazatel letopočtu
Po propuštění z vězení založil s lékárníkem Pacovským firmu na výrobu salonních orlojů
Nicméně se své zálibě věnoval i po návratu z vězení a založil firmu na výrobu domácích a konstrukčně jednodušších salonních orlojů. Spolupodílníkem byl kralupský lékárník Jaroslav Pacovský. Planička kul železo, dokud bylo žhavé a výrobu menších salonních orlojů zahájil v roce 1921. Jenže stín smrti se podepsal i na této firmě, když lékárník Pacovský z neznámých důvodů spáchal sebevraždu. A tím produkce orlojů nadobro skončila.
Nešťastný začátek, impozantní konec
Není pochyb, že salonní orloje jsou raritou a konečně i po sto letech se jim dostává zaslouženého obdivu a vracejí se zpět, aby připomněly nezměrné úsilí člověka. Člověka, který i přes nešťastnou událost dokázal dále žít, a navíc splnit si svůj sen. Několik vzácných kousků se dochovalo dodnes a bývají k mání v internetových aukcích a je o ně stále obrovský zájem.
Muzeum v Ústí nad Orlicí se může pochlubit restaurovaným salonním orlojem Františka Planičky
Jeden si ovšem můžete prohlédnout v muzeu v Ústí nad Orlicí. Planičkův interiérový orloj restauroval akademický sochař Petr Skála za přispění Ministerstva kultury České republiky, Pardubického kraje a města Ústí nad Orlicí. V současné době momentálně není funkční, ale určitě stojí za vidění.
Děkuji panu Liboru Hovorkovi antik-hovorka.cz za laskavý souhlas se zveřejněním fotografií Planičkova orloje, autor fotografií Petr Skála
Náhledové foto: Zdroj: https://www.antik-hovorka.cz/primland-clanky/antik-blog-1/interierovy-orloj-frantiska-planicky-20.html
Zdroj: muzeum-uo.cz/, https://www.antik-hovorka.cz/primland-clanky/antik-blog-1/interierovy-orloj-frantiska-planicky-20.html
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?