Původně gotický hrad Český Šternberk skrývá v sobě zámecké interiéry s bohatým mobiliářem
V roce 1241 položil Zdeslav z Divišova základní kámen ke svému novému sídlu, poklepal naň kladívkem, možná i pásku dýkou přepůlil a slavnostně ho pojmenoval Sternberg neboli Šternberk. Podle svého rodového erbu, ve kterém se zračila osmicípá hvězda. Od té doby se už nejmenoval Zdeslav z Divišova, ale ze Šternberka. Nebyl to ledasjaký šlechtic. Na dvoře krále Přemysla Otakara II. zastával funkci nejvyšší číšník. Mimo jiné je také zakladatelem hradu Šternberk na Moravě. Vraťme se ale k českému hradu tohoto jména. Co zajímavého nabídne zvídavému návštěvníkovi?
Nad řekou Sázavou
Pro výstavbu hradu Český Šternberk si Zdeslav z Divišova vybral příhodné místo na skalnatém břehu řeky Sázava, jež tvořila jeho přirozenou obranu. Jeho rod vlastnil hrad do 15. století. Novým majitelem se pak stali Holičtí ze Šternberka, kteří ho měli v majetku do 18. století. Poté se majitelé začali střídat. Do rukou Šternberků se vrátil zase až v roce 1841, kdy hrad koupil Zdeněk ze Šternberka, jenž vykonával funkci c. k. komořího. Šternberkové na hradě sídlili až do roku 1949, kdy jim byl majetek zestátněn.
Zajímavostí je, že bývalý hradní pán, Jiří Sternberg, se na zestátněném hradě stal správce a kastelánem. V restituci v roce 1992 se Český Šternberk opět dostal do majetku rodu Šternberků, a to Zdeňkovi Sternbergovi, jenž byl 20. generací potomků zakladatele hradu. Nyní majitelem hradu Filip Sternberg, česko-rakouský právník a syn Zdeňka Sternberga.
Foto: El barroco, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Cesk%C3%BD_%C5%A0ternberk_2012_05_1.JPG
Hrad nese v sobě prvky gotiky i baroka
Hrad Český Šternberk byl postaven v gotickém slohu. Jeho architektura ale v průběhu existence doznala změn. Ve 2. polovině 17. století byl raně barokně upravený a více než hrad připomínal zámek. Doba se prostě změnila a šlechta vyžadovala od svého sídla spíše pohodlí. Ve 20. století byl Český Šternberk elektrifikován, bylo zde vybudováno ústřední topení a zaveden vodovod.
I když hlavní letní prohlídková sezóna již skončila, tak ještě v měsíci září je možné Český Šternberk prohlédnout – od úterý do neděle, v čase od 9:00 do 17:00 hodin. Poslední prohlídka je v 16:00 hodin. V rámci prohlídky si návštěvníci mohou prohlédnout patnáct místností, které jsou bohatě zařízené mobiliářem. Ten pochází z různých stylových období.
Zdroj: https://www.hradceskysternberk.cz/, mapy.cz
Český Šternberk. Náhledové foto: Alena Kalová
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.