Půda plzeňské katedrály se zpřístupní!
Pod střechou katedrály v Plzni se ukrývá rozsáhlá půda. Za několik měsíců se zde budou moci podívat i zvědavý turisté. A že je co obdivovat! Biskupství, v jehož vlastnictví katedrála je, se rozhodlo, že prostory, pro turisty otevře a navíc se zde vybuduje muzeum. Pojďme si společně představit katedrálu i půdu samotnou.
Práce vypuknou na jaře
Pracovat na zpřístupnění a zřízení muzea se začne hned na jaře. V létě by měla být už přístupná expozice. Na půdě plzeňské katedrály budou hlavní činnosti, které zvýší bezpečnost návštěvníků. Budou se pokládat můstky na trámy na podlaze pro bezpečný, dále elektroinstalace a osvětlení a v neposlední řadě samotné práce na expozici o historii, zdejší půdy, která vůbec není nezajímavá.
Historie prostor
Pokud se bavíme o půdě, nejde o malou místnost, kterou máte doma v nejvyšší části rodinného domu. Jde o prostory, kam se vleze šestipodlažní budova. Má 18 metrů na výšku. Do této doby se sem mohli podívat jen návštěvníci na mimořádných exkurzích. Nejstarší trámy klenby zde byly postaveny v roce 1525. V časech, kdy obyvatelé Plzně obnovovali kostel po požáru. Osud části trámů není vůbec znám. Co však víme, že vždy při stavění šlo o unikátní postupy práce, vzhledem k rozsáhlosti prostor.
Lákadlo pro turisty
Celá katedrála je však unikátní. Každý rok ji navštíví asi 70 tisíc lidí. Jde totiž o nejvyšší kostelní věž v České republice. Zajímavosti je, že vedle českých i zahraničních turistů si oblíbily návštěvy i sportovci, kteří si kupují permanentky na návštěvy. Důvod? Výběhem všech 299 schodů si zvyšují fyzickou kondici. Expozice, která se na půdě buduje, bude stát zhruba 100 milionů korun. Celkové práce na katedrále mají skončit asi v roce 2020.