Prosiecka a Kvačianska dolina – malebná údolí v Chočských vrších

Prosiecka dolina a Kvačianska dolina jsou právem považovány za jedny z nejkrásnějších slovenských údolí. Stezky nejsou obtížné a jednotlivé trasy lze přizpůsobit vašim možnostem. Obě nádherná údolí jsou spojena asi 20 km dlouhou stezkou. Můžete je tedy projet najednou nebo rozdělit na dvě samostatné cesty.

Prosiecka dolina je tajemnější, divočejší a po všech stránkách rozmanitější. Najdete tu skalní brány, lávky přes potok, krásný vodopád i náročnější skalní rokle s žebříky. Většina trasy vede podél bývalého koryta potoka.

Prosiecka dolina – na co se můžete těšit

Trasa začíná fenomenální soutěskou Vrata, které tvoří přirozenou bránu do údolí. Potok tu značně meandruje a stezka vede po dřevěných lávkách nad ním. Po chvíli chůze dojdete k dřevěnému mostu, což je jedno z nejpůvabnějších míst v celém údolí. Místy je třeba přichytit se řetězů a absolvován trasy za deštivého počasí je opravdu na pováženou.

Prosiecka dolina

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Dále stezka pokračuje mírně do kopce, přičemž se někdy dostává i do okolního krásného a hustého lesa. Šlape se po ní příjemně. Asi po hodině vás dovede na rozcestí. Doporučujeme odbočit doleva směrem k vodopádu Červené piesky. Je to asi 10 minut od hlavní stezky nenáročnou chůzí. Čeká vás výhled na 14 metrů vysoký vodopád.

Po této zacházce vás čeká nejkrásnější rokle v této oblasti. Můžete vystoupit na jednu ze dvou zdejších vyhlídek nebo pokračovat přes Svoradskou planinu až k obci Velké Borové, kde se můžete napojit na stezku do dalšího údolí.

Kvačianska dolina vás zaujme historickými vodními mlýny

Kvačianska dolina je docela jiná. Zdejší trasa vede po široké lesní cestě. Ocitnete se poměrně vysoko na trase, vedoucí podél jedné ze skalních stěn. A určitě se tu tolik nenašlapete. Máte-li s sebou malé děti, klidně je vezměte s sebou.

V Kvačianské dolině na vás totiž nad potokem nečekají žádné žebříky a mosty, jen na konci se budete muset „poprat“ s poměrně strmým sestupem, vedoucím k historických mlýnům a k vodopádu.

Na stezce jsou také dvě vyhlídky. Nejkrásnější výhled je z té, nesoucí jméno Roháč. A největší turistickou atrakcí jsou pak zrekonstruované staré dřevěné vodní mlýny, původem z první poloviny 19. století . Osmělte se a nakoukněte do Dolního Brunčiakovského mlýna. Zjistíte, jak je postaven nebo jak vypadá jeho strojovna. Přístup je i k potoku, kde se zabaví zejména nejmenší účastníci výletu.

Pár minut chůze od mlýna najdete i malý a snadno přístupný vodopád Ráztoka. nejlépe vypadá na jaře, když je v něm nejvíce vody. Vodopád najdete jen pár kroků od hlavní stezky, určitě ho tedy doporučujeme navštívit.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.