Proč ZOO Liberec ruší chov ojedinělých bílých tygrů indických?

Bílý tygr

Rok 1994 byl pro ZOO Liberec zlomový. Rozhodla se pro chov unikátních bílých tygrů Panthera Tigris. V tomto článku se naopak podíváme na důvody, jež libereckou ZOO vedly ke zrušení odchovu bílých unikátů.

Do zoologické se tehdy začaly sjíždět davy obdivovatelů neobvyklých šelem. Mimochodem také jsem byla mezi prvními návštěvníky. Bílý tygr má a měl spoustu obdivovatelů. Čím to, že jsou bílí?

Bílé zabarvení vzniká nedostatkem barviva

Pozor, neplést s albínem. Od albínů se Panthera Tigris liší modrým zbarvením očí. Pročež i oční víčka, polštářky tlap a čenich jsou načervenalé. Nikoliv růžové jako u alpinistických zvířat. Nutno zmínit, že bílého tygra ve volné přírodě nepotkáte. Kdo by o to také stál! Nicméně byli vyšlechtěni uměle právě pro neobvyklou barvu.

ZOO Liberec se vydala odvážným směrem

Zoologická vsadila na atraktivitu těchto šelem. Jenže úspěchy střídaly neúspěchy. Docházelo k úmrtím. Či se hromadily problémy s rozmnožováním. Za 24 let se chovatelům podařilo tygříky rozmnožit pouze třikrát. A to hovoří za vše. Nicméně evolučním vývojem prochází nejen společnost, ale i ZOO Liberec.

Bílí krasavci splnili svůj účel

Mimořádně tehdy zvýšili návštěvnost zoologické. Do Liberce se doslova hrnuly davy, a to i ze zahraničí. Mimochodem šelmy přinesly zoologické spoustu financí, jež byly využity pro chov vzácných či ohrožených zvířat. Tygři se stali  slavnými. A nebyli v Liberci jediní. I extraligový hokejový klub nese od roku 2000 jméno Bílí Tygři Liberec.

EAZA vydala doporučení ukončit chov mutantů

Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) doporučila svým členským ZOO, aby se především věnovaly chovu ohrožených druhů zvířat. Pročež se vedení ZOO Liberec rozhodlo nechat tehdy samce Parise a samici Surya Báru dožít. A s ohledem na doporučení asociace se nevěnovat dalšímu odchovu. Mezitím se rozhodlo k chovu ohrožených lvů berberských. Mimochodem ti byli v severní Africe vyhubeni před šedesáti lety.

ZOO Liberec nepopírá svou minulost, ale hodlá jít novou cestou

Zoologická pod Ještědem ctí poslání zoologických zahrad. A proto se také podílí na několika evropských a světových záchranných programech. To se zcela vylučuje s chovem bílých tygrů. Navíc nejsou živočišným druhem, ale ani poddruhem.

Bílí tygři: Genetické vady a deformace

V roce 1951 byl v přírodě odchycen bílý tygří kocourek. Mahárádža z Révy si ho zamiloval a rozhodl se odchovat bílého tygra. V zajetí byl kocourek připouštěn na normálně zbarvenou samici tygra indického. Z jejich potomků byli vybíráni především bíle zbarvení jedinci. A ti byli dále kříženi mezi sebou.

Bohužel se nikdo nezajímal o systematický šlechtěný chov. Proto docházelo k opakovanému inbreedingu (křížení mezi blízkými příbuznými). Pročež to s sebou přineslo do budoucna řadu geneticky vážných zdravotních a tělesných vad.

Většina populace bílých tygrů trpí genetickými vadami

Zpravidla jsou postiženi strabismem (šilhavostí) či rozštěpy patra nebo deformací páteře. I to byl jeden z dalších důvodů k ukončení trápení bílých šelem. Ačkoliv se může zdát rozhodnutí ZOO Liberec nepopulární, z hlediska pravého poslání zoologické je to naopak cesta plná naděje. A v neposlední řadě záchrany skutečných druhů ohrožených zvířat.

Zdroje: ifauna.cz, wikipedie, idnes.cz, zooliberec.cz

Náhledové foto: Pexels

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?