Proč tolik lidí míří do Himálají? Vědí něco, co my ne

Výhled k Everestu

I když je květnové sezóny výstupu ne Everest ještě daleko, davy turistů v Nepálu (a jenom tam), které v nedotčené horské přírodě zanechávají často spoustu odpadků, nenechají chladným asi nikoho.

Výhled na nádherné horské masivy je velmi úchvatný a nepřekvapí, že se kvůli němu řada lidí odváží alespoň do prvního tábora na „hoře všech hor,“ jen aby si ho užili. Možná však lze jejich počínání z určitého úhlu pochopit.

Himálaje tají – a neuvěříte, jak rychle

Kdybychom měli jmenovat tři nejzaledněnější místa na světě, byla by to Arktida, Antarktida – a Himálaj. Jeho zásoby se však vlivem globálního oteplování stále tenčí. Odhaduje se, že za posledních 30-40 let zmizelo asi 15 % ledovců a tento trend pokračuje i dnes. A je o to děsivější.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud se budeme spoléhat na prognózy vědců, tak už na konci století bude nejvyšší pohoří světa chudší o rovnou jednu třetinu své ledové pokrývky! Takže tam, kde se dnes bělají jiskřivá ledovcová pole na vás bude v budoucnu čekat jen holá skála. Je snad tohle onou motivací, která sem každoročně ženě desítky tisíc turistů?

Nejenom led, ale i květy

Přeplněno tu však bývá i v létě, kdy množství sněhové pokrývky přirozeně odtaje. Návštěvníky sem totiž láká nepálská národní květina – rododendron. Neuvěříte, jak barevně se dokáží hory obléct, dokud to neuvidíte na vlastní oči.

Skvělým místem je v tomto ohledu třeba nepálská vesnička Daman, v jejíž blízkosti najdeme i nádhernou botanickou zahradu, která patří v Nepálu mezi největší a nejstarší. Zbývá jen doufat, že osud těchto květin není s globálním oteplováním svázán tak těsně, jako právě osud ledovců. Bylo by totiž škoda přijít o dvě nádherné podívané takřka najednou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.