Proč se jezdí na Balaton?

Balaton

Proč se vlastně lidé od nepaměti jezdí k ,, maďarskému moři‘‘?  Možná proto, že letní teploty u jezera Balaton dosahují příjemných 20 až 27°C a v okolí najdete spoustu minerálních a termálních pramenů a tím pádem i lázeňských středisek. Zdejší vodoléčba pamatuje ještě starověký Řím. Na Balaton se však jezdí i za památkami, přírodu nebo dobrým vínem.

Léčivé podzemí města Tapolca

Na severozápadě Balaton přímo pod městem Tapolca je ukryta tří kilometrová podzemní vápencová jeskyně s křišťálovou vodou, po které se můžete projet i na loďce.  Stabilní teplota okolo 20°C, skoro 100% vlhkost a vysoký obsah vápence mají blahodárné účinky na dýchací ústrojí.  Krásné jsou i zahrady Mlýnského rybníka a kolem na kopcích rozesety vinohrady, takže sklenka vína s výhledem na místní krajinu bude příjemným zpestřením.

Chlouba Balatonu

V malém městě Keszthely najdete barokní zámek Festetics, který patří k opravdovým chloubám severozápadu Balatonu i celé země. Se stovkou místností, věží a nebarokní branou se zámek řadí mezi nejrozsáhlejší stavby v Maďarsku.  Za vidění stojí určitě zámecká knihovna s cennými rukopisy, muzeum marcipánu nebo francouzský a anglický park.  Nejstarší původní maďarskou písemností je zakládací listina benediktinského kláštera na severovýchodě poloostrova Tihany. Z tohoto poloostrova máte Balaton jako na dlani.

Úplně jiné Maďarsko

Ve vesnici Somogyvámos, půl hodiny autem od jezera, najdete ekofarmu Krišnovo údolí neboli Nava Vraja- dhama, kde žije a pracuje se 150 lidí.  Mají dokonce i akreditovanou vlastní školu.  Jde o nejlépe organizovanou ekologickou komunitu ve střední Evropě, která funguje od roku 1993. Díky průvodcům se můžete podívat do zdejšího chrámu a zjistit, jak místní žijí a pracují, především v zemědělství.  Ve zdejší restauraci pak ochutnáte spoustu vegetariánských jídel a sladkostí.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.