Proč prasata tak šílí po lanýžích? V lecčems se podobají marihuaně
Není tajemstvím, že cvičená prasata jsou na odhalování lanýžů tím nejlepším prostředkem, byť se dnes hojně využívají i speciálně vycvičení psi. Jakmile se dostanou k místu, kde lanýže rostou, propadnou zvláštní euforii a někteří z nich dokonce doslova zešílí. A jaký k tomu mají důvod?
Vědci se na toto téma dlouho přeli. Teď už však výsledky známe a mnohé z nás jistě překvapí. Mají totiž co dělat s oblíbenou rekreační drogou.
Jak působí lanýže na mozek cvičených zvířat
Moderní výzkumy zjistily, že některé druhy lanýžů obsahují psychoaktivní látku zvanou anandamid (AEA). Právě ona za zvláštním chováním zvířat stojí. A vysvětlení je prosté. Velmi se totiž podobá tetrahydrokanabinolu (THC), který neblaze proslavila právě marihuana alias konopí.
Foto: Pixabay
Rekordmany jsou v tomto ohledu lanýže černovýtrusé (Tuber melanosporum), ovšem anandamid (AEA) lze najít i v mnoha jiných druzích. Jeho koncentrace se přitom liší i podle velikosti a stáří plodnice. Čím starší lanýž je, tím více této látky produkuje.
Ve volné přírodě se lanýže sbírat nesmějí
Pokud teď ovšem uvažujete o tom, že byste to se svým psem přece jen zkusili v lese, nejspíš neuspějete. I když u nás lanýž letní (Tuber aestivum) skutečně v některých lokalitách velmi vzácně roste, jeho sběr je zakázán pod hrozbou vysokých pokut. Vycvičit psa na hledání lanýžů navíc není nijak snadné.
Mnohem jednodušší (ovšem bohužel dražší) bude, pokud si čerstvý lanýž pořídíte v dobře zásobeném obchodě (pátrejte spíše na internetu nebo v potravinových speciálkách). Ale dejte pozor, nejdražším druhem je bílý lanýž (Tuber magnatum) z italského Piemontu, ten si proto pro své kulinářské začátky určitě nepořizujte. Vaše chuťové pohárky pak může uspokojit i lanýžový olej nebo pasta.
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.