Příroda si vybrala svou daň, ani tuhle Darwinovskou specialitu už neuvidíte
Galapágy nabízí turistům velké množství lákadel. Ovšem některá z nich jsou přece jen výraznější než jiná. A mezi takové patřil donedávna i Darwinův oblouk. Bohužel 17. května obletěla svět smutná zpráva – eroze si totiž i na tomto unikátu vybrala svou daň.
Ležel přibližně kilometr od známého Darwinova ostrova. Pokud by vás zajímalo, proč je všechno v této oblasti pojmenováno právě po tomto britském přírodovědci, pak jen připomeneme, že jeho pětitýdenní pobyt na Galapágách byl oním klíčovým bodem, jež mu pomohl přesně a jasně zformuloval Evoluční teorii. Koneckonců – o Darwinových pěnkavách snad slyšel úplně každý.
Měli byste vědět: O autorství této teorie se Darwin dělí s Alfredem R. Wallacem, jež své průzkumy prováděl paralelně s ním, aniž by dlouho tušil, že jeho slavnější kolega pracuje na tom samém.
Darwinův oblouk po kolapsu – detail: Foto: https://www.youtube.com/watch?v=7bgL6yYACOU
Velká rozmanitost jako hlavní lákadla
Pokud jsou něčím Galapágy známé, pak je to právě jejich biodiverzita. Právě kvůli ní sem jezdí většina turistů (což v minulých letech vyústilo v kompletní uzavření některých oblastí). Bohužel jednu atrakci už zkrátka a dobře neuvidíme.
17. května obdržely ekvádorské úřady informaci, že se Darwinův oblouk, ležící uprostřed zpěněných mořských vln, vlivem eroze zřítil. Pro místní, kteří jeho stav znali, o žádné překvapení nešlo, ovšem řada turistů bude nejspíš značně zaskočena tím, že svůj oblíbený orientační bod už nikdy neuvidí.
Jak vypadá Darwinův oblouk teď?
Ne, není to pěkný pohled. Prakticky byste ho už ani nepoznali. Podívejte se na naše video, které vám ukáže, že Galapágy už opravdu nikdy nebudou jako dřív.
Darwinův oblouk: Náhledové foto: Movera / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Darwinarch.jpg
Zdroj: https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/galapagy-prisly-o-slavny-skalni-utvar-darwinuv-oblouk-se-zritil-do-more, https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.