Primitivní, ale účinné – aktivisté z Greenpeace objevili novou metodu pro záchranu drancovaných mořských oblastí
Často se musíme jen dívat na to, jak je příroda okolo nás rozvracena, drancována a ničena díky velkým společnostem, proti kterým není zdánlivě možné nijak zasáhnout. To si ovšem nemyslí aktivisté z Greenpeace. A i když se jejich metody mohou zdát někdy pochybné, tentokrát pravděpodobně uhodili hřebíček na hlavičku.
Už žádné řetězy u stromů, blokády silnic a podobná viditelná, ovšem nepříliš účinná gesta. Nově si berou na pomoc přírodu – tedy alespoň pokud mluvíme o skupince 24 aktivistů, starající se o chráněnou mořskou oblast Offshore Brighton v lamanšském průlivu. A před kým ji chrání? Samozřejmě před rybáři a jejich velkými vlečnými sítěmi.
Na pomoc si přizvali žulové kameny
Jejich loď se snaží rybářům v používání vlečných sítí zabránit tím nejjednodušším způsobem – jednoduše jim do cesty postaví vhodné překážky. Těmi jsou žulové kameny, shazované na přesně určená místa. Jde o účinnou bariéru, která má podle plánu Greenpeace ochránit asi 88 kilometrů čtverečních, což je asi pětina celkové plochy chráněné oblasti.
Foto: Pixabay
Jen samá pozitiva? Jak se to vezme
Ovšem čekat na sebe nenechaly ani negativní ohlasy. A nepřekvapí, že se nejvíce ozývají právě rybáři. Podle nich je celá aktivita Greenpeace nebezpečná zejména pro malé lodě. Kdyby se jich sítě na balvany namotaly, mohla by prý celá loď snadno ztroskotat.
Greenpeace však oponují tím, že pobřežní chráněná oblast u Brightonu patří v celkovém součtu mezi nejvíce drancované oblasti v britských vodách a ve svém úsilí tak rozhodně přestat nechtějí. Jedním dechem také naléhají na vládu, aby metodu lovu ryb za pomoci vlečných sítí zakázala, a to ve všech chráněných mořských oblastech. Tímto způsobem je totiž nenávratně ničen ekosystém mořského dna – sítě totiž dokáží zničit vše, včetně cenných korálových útesů.
Zdroj: Seznamzpravy.cz/clanek/fotky-prirodou-proti-prumyslu-drancovani-mori-maji-zbrzdit-balvany
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.