Převrat ve stomatologii: Japonci vyvíjejí lék na dorůstání zubů
I preventivní návštěva zubního lékaře bývá spojena s obavami, co vám v ústní dutině najde za kazy a problémy, a hlavně, kolik to to bude stát. S amalgámovými plombami se stomatologické ordinace začínají pomalu loučit a nahrazují je sice efektnějšími, ale také dražšími variantami. Snad jen ten, koho zub neskutečně bolí, jde k zubaři s tím, že mu konečně poskytne úlevu. Někdy je v takovém případě přistoupit k extrakci zubu, po němž v dásni zůstane pouze díra. A tu se japonští vědci rozhodli řešit novou převratnou metodou – dorůstáním zubů. Jak to nejspíš bude fungovat?
Krokodýlové i žraloci to mají dobré
S dorůstání zubů to vymyslela už sama matka Příroda u některých živočišných druhů. Konkrétně se o své zuby moc bát nemusejí krokodýlové a žraloci. Když jim nějaký vypadne, další vyroste. I proto patří k obávaným predátorům, protože neustále mají tlamu plnou ostře nabroušených zubů. Nebo jste snad někdy viděli bezzubého krokodýla?
Nový lék se začne testovat
U lidí je třeba problém s chybějícími zuby řešit třeba zubní náhradou, zpravidla v seniorském věku. Nebo zubním implantátem. V Japonsku vyvíjejí lék, který by se na trhu mohl objevit okolo roku 2030, jestliže klinické studie dopadnou na výbornou. Ty by měly začít letos na podzim, kdy bude třiceti odvážným dobrovolníkům vyvíjený lék intravenózně podán. To bude ostatně poprvé, co bude lék testvaný na lidech. Doposud všechny testy jeho účinnosti proběhly na zvířatech, konkrétně na hlodavcích. U nich se žádné vedlejší účinky léku neobjevily, tudíž bylo možné přistoupit k testován na člověku.
Foto: Pixabay
Širší využití léku do šesti let
Lék obsahuje protilátku proti genu zvanému USAG-1, jenž inhibuje růst zubů vazbou na růstový faktor zvaný BMP. Studie by měla probíhat v Kjótské nemocnici asi jedenáct měsíců. Když se lék osvědčí, mohl by být podáván dětem ve věku od dvou do sedmi let, které se narodily s zubní vadou, kdy jim chybí minimálně čtyři zuby. Vědci počítají s tím, že by lék mohl masově dostupný do šesti let, a to zejména pro osoby, které o zuby přišly v důsledku úrazu, kazu nebo vývojové vady.
Zdroj: https://www.iflscience.com/medicine-for-regrowing-teeth-to-be-tested-on-humans-for-the-first-time-7, Wikipedia.org
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.