Preferuje tropy, přesto v posledních letech stále častěji uzavírá pláže ve Španělsku – nebezpečná falešná medúza způsobuje vážná zranění
Preferuje tropy, přesto v posledních letech stále častěji uzavírá pláže ve Španělsku – nebezpečná falešná medúza způsobuje vážná zranění. Ačkoli je měchýřovka portugalská (Physalia physalis) často zaměňována za medúzu kvůli podobnému vzhledu, ve skutečnosti je mnohem složitější a nebezpečnější.
Tento mořský živočich, běžně označovaný jako „falešná medúza“ v posledních letech vyvolává paniku i na evropských plážích – a to i přesto, že mu mnohem více vyhovují tropické vody Atlantiku. A proč falešná? Na rozdíl od medúz totiž není měchýřovka jediným organismem, ale spíše kolonií jednotlivých polypů, tzv. zooidů, z nichž každý se specializuje na jiné úkoly (někteří mají na starost krmení, jiní rozmnožování či obranu).
Multifunkční, smrtící kolonie
Na první pohled se může zdát, že je měchýřovka jen dalším jednoduchým organismem plujícím ve vlnách, ale není tomu tak. Jakmile zahlédnete výrazný balónovitý plovák, nazývaný pneumatofor, plovou na vodní hladině, mějte se na pozoru. Pod ní se totiž rozprostírají dlouhá jedovatá chapadla, která čekají, až lapí nic netušící kořist. Tato chapadla mohou dorůstat délky až 30 metrů, obvykle však měří v průměru kolem 10. Každé chapadlo je navíc vystláno specializovanými žahavými buňkami neboli nematocystami, které mohou vstřikovat silný jed schopný paralyzovat malé ryby a korýše.
Foto: Pixabay
S chapadly se potkat nechcete
Pro člověka může mít setkání s měchýřovkou opravdu nesnesitelné následky. Dokonce i lehký dotyk může způsobit bolestivé žahnutí a vést k popáleninám. Skutečné nebezpečí však spočívá ve schopnosti toxinu vyvolat různé zdravotní obtíže – například potíže s dýcháním, srdeční komplikace a ve vzácných případech i zástavu srdce. Proto úřadům nezbývá než při výskytu těchto tvorů uzavřít pláže (třeba ve Španělsku se to za letošní rok stalo nejméně čtyřikrát). A co dělat, pokud se s měchýřovkou potkáte? Omyjte místo slanou vodou (nikoliv sladkou) a vyhledejte lékaře. Cokoliv jiného by mohlo být kontraproduktivní.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/mechyrovka-portugalska-trubys-zahavec-portuguese-man-o-war.A240723_122900_ln_veda_lrj, https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/spanelsko-plaze-mechyrovka-portugalska-zahavec.A180521_171039_kolem-sveta_hig
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.