Přední Výtoň a její okolí: Vítkův hrádek, Schwarzenberský plavební kanál a Multerberské rašeliniště
Lipenská přehrada je místem pro vodní sporty i koupání. Její okolí zase láká turisty a cyklisty, aby se vypravili za zdejšími zajímavostmi. A že jich není málo. Chráněná krajinná oblast Šumava se pyšní ptačími oblastmi, pralesy a mokřady. Kdo má rád přírodu, tak si zde přijde na své. Zkrátka nepřijdou ani milovníci starobylých památek. Čeká tu na ně třeba Vítkův kámen.
Přední Výtoň jako turistické centrum
Asi šest kilometrů od obce Lipno nad Vltavou a pět kilometrů od rakouské hranice leží Přední Výtoň. Je vyhledávaným cílem turistů v létě i v zimě. Od hráze Lipenské nádrže do Přední Výtoně vede asfaltová cyklostezka kopírující břeh přehrady. Využívají ji pěší, na kolech i na in-line bruslích. Není proto divu, že v obci narazíte na řadu hotelů, penzionů i chat.
Když se vydáte jihozápadním směrem, narazíte na Multerberské rašeliniště. Rašelina zde dosahuje mocnosti 200 až 310 cm. Zdejší příroda je domovem různých druhů rašeliníků, borovice blatky či klikve bahenní. Občas sem zavítá i los evropský. K rašeliništi vás dovede cyklostezka 1019.
Multerberské rašeliniště. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Petr Kinšt / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PP_Multerbersk%C3%A9_ra%C5%A1elini%C5%A1t%C4%9B_2015-08-04_1.jpg
Schwarzenberský plavební kanál
Naši předkové si dovedli zjednodušit přepravu dřeva. Využívali k tomu vodní kanály. Jeden takový najdete na Šumavě. Schwarzenberský plavební kanál začíná na severním svahu Třístoličníku. K zadržení vody a jejímu řízenému upouštění sloužilo Plešné jezero. Kanál je dlouhý 44 kilometrů a v provozu byl v letech 1793 až 1962, tedy bezmála 170 let. Dnes je chráněný jako národní kulturní památka. Plavebnímu kanálu jsou věnována dvě muzea – jedno se nachází v obci Chvalšiny a druhé v osadě Jelení Vrchy.
Zřícenina Vítkův kámen
Na vrcholu stejnojmenné hory stojí nad osadou Svatý Tomáš zřícenina gotického hradu Vítkův kámen. Leží asi pět kilometrů od Přední Výtoně. Nachází se v nadmořské výšce 1036 metrů a je považovaný za nejvýše položenou zříceninou hradu v České republice. Hrad pochází ze 13. století, založen byl Vítkovci a brzy přešel do majetku Rožmberků. V polovině 18. století hrad vyhořel a přestal být obyvatelný. Po druhé světové válce byla zřícenina využívána jako pozorovatelna protivzdušné obrany státu.
Na konci 90. let minulého století byla zrenovována věž, z níž se díky nově postavenému dřevěnému schodišti stala rozhledna. Je odtud při dobré viditelnosti možné pozorovat až masiv Alp, šumavské hřebeny, Lipno s jeho okolím, Novohradské hory i kopce v Rakousku.
Zdroj: wikipedia.org, mapy.cz
Zřícenina hradu Vítkův kámen. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Spalletti / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%ADtk%C5%AFv_k%C3%A1men,z%C5%99icenina.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.