Prapředkové se zřejmě živili dřevem a kůrou
Tradičně se ve školách učí, že lidé se vyvinuli z jednoduchých organismů. Vše začínalo jednobuněčnými a postupně se dostali přes opice až do současné podoby. V každém případě se hovořilo v souvislosti s hlubokým pravěkem o dobách sběračů a následně lovců či hospodářů. Takže v podstatě víme, čím se živili. Ne všechno ale byla zřejmě pravda. Zajímavosti se vyrojily hlavně okolo vyhynulého druhu prapředka člověka označovaného jako Australopithecus sediba.
Australopitékové jedli kůru a dřevo
Zmiňovaný prapředek člověka jedl kůru a dřevo. Samotná kůra byla zřejmě dostatečně výživná, nicméně živil se i dalšími přírodními produkty. Takto tvrdá potrava nebyla doložena u žádného jiného druhu, který patřil k Australopitékům.
Lebka Australopitéka: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Druh žijící na jihu Afriky
Kde vlastně samotní Australopitékové žili? Na jihu Afriky. Dělo se tak zhruba před nějakými dvěma miliony let. Fakt, že se živili kůrou a dřevem je podpořen tvrzením vědců. Antropoložka Amanda Henryová hovoří o tom, že vědci postupují jako zubaři. Zabývají se zkoumáním fosilizovaného zubního kamene odstraněného z povrchu zubů. Analýza sedimentů označovaných jako fytolity prozrazuje skladbu jídelníčku těchto tvorů.
Australopithecus: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Kousavý Australopithecus
Antropoložka hovořila o tom, že i druh s největšími čelistmi Australopithecus boisei se živil měkčí stravou rostlinného charakteru. Australopithecus sediba trávil hodně času v korunách stromů, přesto už dokázal chodit vzpřímeně. Jejich jídelníček se zřejmě podobal tomu, jaký mají aktuálně šimpanzi. Samotné fosilie čtyřech pralidí byly objeveny v roce 2008. Stalo se tak v jihoafrické jeskyni Malapa ležící nedaleko Johannesburgu.
Australopithecus sediba: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.