Postavit milíř je věcí cti a vy můžete být u toho. Kde? Na Dolském mlýně. Kdy? Od 20. – 28. srpna 2022 na Dnech lesních řemesel
Poznejte líbezný kout Českého Švýcarska uprostřed přírody na rozlehlé louce u Královského smrku poblíž Dolského mlýna. Bude tu k vidění, ale i vyzkoušení spousta dnes jich nevšedních řemesel. Jako jsou například výroba potaše a dehtu, tavba železné rudy a další. Tahákem bude nejspíše stavba milíře, která přitáhne zaručeně vždy největší počet přihlížejících obdivovatelů. Vždyť kde můžete dnes spatřit uhlíře, kterak staví milíř? Naposledy jste ho možná viděli v pohádce Pyšná princezna, kde uhlíři pomáhal milíř stavět král Miroslav s princeznou Krasomilou.
Uhlíři, už máš zaplacené daně?
Známou hlášku z filmu Pyšná princezna možná také uslyšíte, protože uhlíř se s ní setkává docela často, ale určitě mu není proti mysli, naopak. Přizve vás se stavbě milíře, takže když budete chtít vyzkoušet něco nového a neobvyklého, můžete přiložit i ruku k dílu.
Nicméně největší zodpovědnost zůstává na uhlíři, tj. postavit správně milíř a hlídat ho ve dne v noci, aby samovolně nevyhořel.
Na Dolském mlýně hořel milíř v roce 2012 přesně po šedesáti letech od natáčení filmu Pyšná princezna
A od té doby v této krásné tradici Správa Národního parku České Švýcarsko pokračuje. Letos se můžete přijít podívat na stavbu milíře, která začne 20. srpna 2022 a s jeho zapálením se počítá o dva dny později, tj. 22.8.2022 v 11 hodin. Nebudeme moc prozrazovat, jak se staví milíř, ale nakonec dostane svůj hliněný plášť, do kterého jeho stavitel udělá díry, zvané dýmníky. Ty slouží k odvodu vodních par.
Milíř je vlastně jakýsi Papinův hrnec…
Jestliže si kladete otázku, k čemu milíř v dávných dobách sloužil, zde je odpověď. Jednalo se o jedno z důležitých řemesel, kterým se lidé také věnovali. Díky milíři se vyrábělo kvalitní dřevěné uhlí, jež mělo spoustu využití. Topilo se jím v domácnostech, jeho léčivých vlastností využívali léčitelé, vkládalo se i do žehliček při žehlení, a dokonce z dostupných informací se používalo i ve starých telefonech do mikrofonů. Využití našlo v železárnách a pracovali s ním i kováři.
Dny lesních řemesel nabídnou i prohlídku samoty a okolí Dolského mlýna
Provázet vás bude paní Natálie Belisová, mimo jiné autorka historických knih, která je také spoluautorkou nádherné publikace Tajemství smírčích křížů. Má bohaté znalosti a vědomosti, co se týče nejen samotného Dolského mlýna, jež se dostal do širšího povědomí lidí díky slavné české pohádce Pyšná princezna. A již tehdy byl ve značně zchátralém stavu a spěl ke zkáze. Při komentované prohlídce budete okouzleně naslouchat historii, o které jste neměli ani tušení. Paní Belisová je jednou z těch odvážlivců, která s týmem dobrovolníků doslova věnovali svá srdce obnově Dolského mlýna, a my všem můžeme opět ze srdce jen poděkovat za jejich úžasnou činnost. Sraz zájemců o komentovanou prohlídku, která trvá zhruba hodinu a půl je na louce pod Královským smrkem.
Je až neskutečné, co naši prapředci dokázali bez výdobytků, kterými vládneme dnes
Přijďte se podívat, jak se dříve tavila železná ruda, jak vznikal potaš i dehet za primitivních, avšak účinných opatřeních. Budete si moci i vyzkoušet točení keramiky na hrnčířském kruhu pod odborným vedením hrnčíře, neminou vás ani ukázky sklářského řemesla. Na každý den jsou naplánované různé akce, jde jen o to vybrat si, která je vašemu srdci milá. Ale v každém případě si na závěr nenechte ujít rozebírání milíře, ke kterému by mělo dojít 28.8.2022. Koneckonců toto dřevěné uhlí vyrobené starou tradicí si budete moci odnést jako dárek na památku i domů. A věřte, že o tento suvenýr je obrovský zájem.
Jak se dostanete k místu konání?
Dny lesních řemesel pod patronací Správy Národního parku České Švýcarsko s Etnologickým ústavem Akademie věd se konají na louce u Královského smrku poblíž Dolského mlýna v děčínském okrese. Dolský mlýn se nachází na soutoku říček Kamenice a Jetřichovické Bělé. Z Jetřichovic k louce dojdete po žluté turistické značce klidnou procházkou po dobře udržované lesní cestě, takže putování v pohodě zvládnete i s kočárkem. Počítejte s tím, že auto zaparkujete před vstupem do lesa a nadále půjdete pěšky anebo můžete jet i na kole. Cesta trvá zhruba tři kilometry a vede krásným voňavým lesem a není divu, vždyť se nacházíte v Národním parku České Švýcarsko.
Další trasa a program konání akce
Nicméně do Dolského mlýna se dostanete například i ze Srbské Kamenice, když vyrazíte po turistické zelené trase anebo po modré z Vysoké Lípy a Kamenické stráně před Dolský mlýn a dále po žluté na louku. Program je naplánován denně od ranních devíti hodin do 16.30 hod. s tím, že v neděli je ukončení ve 14.00 hod.
Výlet se spoustou zážitků
Nejen že se dozvíte opět něco z historie, ale spatříte ji i na vlastní oči. Určitě si prohlédněte i Královský smrk nedaleko místa konání, který tu s námi žije již přes 180 let a je skutečně královský! Jeho výška dosahuje 27 metrů a kmen má obvod okolo tří metrů. Užijte si do sytosti tajemné prostředí Dolského mlýna, které si pro svou nezaměnitelnou atmosféru vybrali i filmaři a natáčely se zde slavné pohádky Pyšná princezna a Peklo s princeznou. Nicméně turistických cílů v Českém Švýcarsku je více než dost. Jmenujme namátkou Pravčickou bránu, Marianinu vyhlídku, Růžovský vrch, Kamenickou vyhlídku či dětmi oblíbenou plavbu na lodičkách Edmundovou a Divokou soutěskou v Hřensku a spoustu dalších krás.
Zdroj: https://www.dolskymlyn.cz, https://ceskesvycarsko.cz/cs, vlastní
Náhledové foto: Oldřich Veselý, milíř u Dolského mlýna
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?