Pomohla řeka Nil při stavbách pyramid v Gíze? Vědci možná našli skrytou vodní cestu
Egypt je fascinující turistická destinace, která nabízí nejen bohatou historii sahající do dávného starověku, ale také příjemné koupání v průzračně modré mořské vodě, v níž je radost se potápět a pozorovat život pod hladinou. Když nenarazíte na žraloka nebo po zuby ozbrojené atentátníky, můžete v této africké zemi strávit příjemnou letní dovolenou. Přemýšleli jste někdy ale nad tím, jak asi staří Egypťané stavěli své pyramidy v Gíze? Vždyť to muselo obnášet tolik práce dostat ty velké kamenné bloky na místo. Vědci se tímto problémem také zajímali a přišli na docela překvapivé řešení.
Po vodě by to bylo jednodušší
Na egyptských pyramidách je ohromující zejména jejich velkolepost a také to, kde vlastně byly postaveny. Široko daleko je jen poušť a písek, daleko od břehů Nilu. Přitom nejen ve starověku byla tato životodárná řeka využívána také jako vodní cesta. V Gíze stojí desítky pyramid včetně Velké pyramidy, jež byly vybudovány v době Staré říše před 4 500 lety.
Opravdu si dali starověcí Egypťané tu práci, že těžké kamenné bloky na jejich výstavbu tahali odněkud po zemi? To přivedlo vědce z Univerzit of North Carolina Wilmington na myšlenku, že pyramidy byly pravděpodobně postaveny podél dnes již ztraceného ramene řeky Nil, které se nachází zaváté pískem pod pouští a zemědělskou půdou. To, že se řeka Nil se měnila v průběhu své existence, je všeobecně známý fakt. Měla vyšší průtok a ramena, která již neexistují.
Foto: Pixabay
Vědecký průzkum objevil zaniklé rameno řeky
Vědci se pustili do zmapování říčního ramene Nilu, k čemu využili radarové satelitní snímky, geofyzikální průzkumy odebraných sedimentů i historické mapy. Vědecké postupy pomohly týmu vědců proniknout povrchem z písku a objevit rysy skrytých útvarů. Ty naznačují, že v minulosti existovala vodní cesta v blízkosti současného komplexu pyramid v Gíze, která umožnila přepravu těžkých předmětů i lidí. Toto říční rameno, označované jako Ahramat, mohlo být dlouhé asi 64 kilometrů, hluboké asi 3 až 8 metry a široké mezi 200 až 700 metry.
Bylo tedy dostatečně velké na to, aby mohlo sloužit jako vodní tepna k dopravě kamenných bloků na stavbu pyramid. Závěry studie znějí docela logicky. Tímto způsobem by šla výstavba pyramid rychleji starým Egypťanům od ruky. Říční rameno zaniklo přibližně před 4 200 lety, v období následujícím po výstavbě pyramid. Po sérii intenzivních suchých období se oblast zaplnila pískem z písečných bouří, který nilské koryto pohřbil pod svým nánosem.
Zdroj: https://www.iflscience.com/this-lost-river-could-explain-how-the-pyramids-were-built-74246, https://www.nature.com/articles/s43247-024-01379-7
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.