Podmínky splňuje vysílač na Ještědu už od roku 2006 – víme, proč ještě nebyl zapsán na seznam UNESCO
Pokud jste někdy navštívili Liberec, pak určitě víte, že tu najdete mnohem více zajímavých památek a turistických cílů, než jen botanickou a zoologickou zahradu, případně zábavní vědecký park iQLANDIA. A dominantu města také nelze přehlédnout…
Rotační hyperboloid, jež se na vrcholu Ještědu vysokém 1012 metrů nad mořem tyčí, navrhl známý architekt Karel Hubáček. Stavba byla dokončena v roce 1973 a okamžitě se stala vítanou turistickou atrakcí. Jde totiž o rozhlednu, hotel a televizní vysílač v jednom. Koneckonců, plný název této jedinečné stavby zní Horský hotel a televizní vysílač Ještěd.
Lanovkou za báječnými výhledy
Až nahoru vede dlouhá lanovka, vybavená pohodlnými kabinkami, odkud můžete obdivovat jedinečný výhled na město Liberec se vším všudy. A stejně fascinující pohled se vám naskytne i z oken ještědské restaurace, vybavené mimo jiné pivem z místního pivovaru a oblíbeným zážitkovým menu.
Samotný hotel aktuálně spadá do tříhvězdičkové kategorie a najdete v něm hned 2 apartmá a 12 dvoulůžkových pokojů ( a také 8 dvojlůžkových pokojů v kategorii jedné hvězdičky pro méně movité klienty).
Zapsání do seznamu UNESCO brání České radiokomunikace
Turistů tu najdete opravdu hodně, ovšem zapsání na prestižní seznam UNESCO bych jich sem přitáhlo ještě o něco více. Přitom od roku 2006 je Horský hotel a televizní vysílač Ještěd národní kulturní památkou, což je pro tento proces nejdůležitější podmínkou.
Ovšem má to jeden háček – Ještěd by musel být uveden do původního stavu a takovou mnohamilionovou rekonstrukci jeho současný vlastník – České radiokomunikace – rozhodně neplánuje. Pro účely zajištění televizního vysílání v okolí totiž vyhovuje dostatečně. Tak nepřekvapivě jsou ve hře zase a jenom peníze…
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.