Po žluté až do Lomů Amerika
Snad žádný kout ČR se legendárním americkým kaňonům nepodobá více, než právě tato oblast u Prahy. A i když je do ní vstup oficiálně zakázán, najdete tu i místa, kde můžete na její nádhernou a tajemnou krásu alespoň nahlédnout.
Lomů je tu více. Pokud si chcete prohlédnout to nejkrásnější, co nabízejí, doporučujeme střihnout si prudší stoupání od obce Mořiny s nádherným kostelem Svatého Stanislava. Dojdete sem po modré od Vonoklas, na rozcestí u místního turistického přístřešku však musíte přeřadit na žluté značení.
Za největším lomem zdejší oblasti
Asi nepřekvapí, že je jím právě Velká Amerika. Velikost tohoto lomu je asi 750×150 metrů a hloubka se udává mezi 70-80 metru. Samotné dno lomu najdeme v nadmořské výšce 322 metrů a jde vlastně o šesté těžební patro. Dno lomu je zatopeno nádherným bezodtokovým jezerem a lom v tomto místě vytváří také skutečně nádherný kaňon. Není divu, že jeho krása uchvátila i filmaře, natáčely se tu filmy jako Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo Akumulátor. Až k samotnému okraji lomu je přístup zakázán, takže vstup ani vyšlapané cestičky je jen a jen na vaše nebezpečí. Odvážlivcům se naskytne skutečně nádherný výhled z výšky.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Sestup dolů však střeží velká železná brána. Nedoporučujeme pokračovat dál, i když mnoho děr v okolním oplocení k tomuto sestupu svádí. Může však být riskantní a nebezpečný, byť bude odměnou za něj koupání v průzračně čisté vodě ve společnosti chráněných raků. V zimě tu také nacházejí útočiště velké kolonie netopýrů.
Do Malé Ameriky přes paleontologický poklad
Málokdo ví, že tato oblast se proslavila i jinak než těžbou. Milovníci prehistorie by si na své přišli v lomu u Kozolup, kde se nacházejí například zkameněliny mořských lilijic. Sem a ještě k Půlnočnímu lůmku si uděláte zacházku, pokud vyrazíte na východ od hlavního zdejšího orientačního bodu – stále činné mořické vápenky.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Na západě vás pak čeká doslova sbírka drobných pokladů, ukrytých v lese. Tím nejznámějším je určitě Malá Amerika – i její dno zaplavilo dokonale čisté jezírko. Je trochu obtížné ji najít, protože sem nevede žádná značená stezka a i její umístnění v mapách je velmi přibližné. Nejlépe tak uděláte, když se budete řídit vyšlapanými stezkami a pěšinkami. Umělý původ vás tu nijak nezarazí, pohled je to opravdu krásný a romantický. V létě pak lze ve vodě vidět mnoho milovníků adrenalinového koupání. Ovšem opět zdůrazňujeme – oficiálně se do prostoru vstupovat nesmí.
Pokud budete v cestě pokračovat, pak narazíte třeba na Liščí lom, Modlitebnu, Pusťák, Šamoťák, Supí lom či lom Kamensko a Malé Kamensko. Vše je navzájem propojeno systémem stol (údajně jedna vede i přímo do Velké Ameriky), ale do nich se běžní turisté nedostanou. Výjimku tvoří jen akce cesta Českým krasem za Hagenem, vyhlašovaná jedenkrát do roka. Pokud si pohlídáte její termín, pak se vám na jediný den Lomy Amerika otevřou oficiálně – a to včetně vstupu do podzemí.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.