Po stopách zaniklých pražských mostů
Existuje množství pohlednic, kterým Praha a její mosty bezkonkurenčně dominují. Pojďme se ale podívat i na ty, které už na dnešních fotografiích vidět nemůžete. A až budete procházet okolo nových staveb, vzpomeňte si, kteří velikáni překlenovali Vltavu před nimi.
Juditin most zničila povodeň
Až půjdete po Karlově mostě, vzpomeňte si, že na jeho místě stál jeden z nejstarších kamenných mostů v Evropě. Juditin most byl dokončen roku 1172 a sloužil a do roku 1342, kdy ho nevratně poničila povodeň. Velmi brzy pak byl nahrazen právě mostem Karlovým. Nějakou dobu tu dokonce stály oba mosty paralelně – zhruba až do roku 1402, kdy byl Karlův most dostavěn.
Jeho pozůstatky si dnes můžete prohlédnout v Muzeu Karlova mostu, případně se pokochat věží, jež k mostu patřila. Nese také jméno slavné šlechtičny (Judity Durynské, manželky Vladislava II.) a najdete ho na malostranském břehu. Zbytky mostních oblouků jsou pak k vidění i v přístavišti Pražských Benátek a ve sklepích některých domů.
Po Rudolfově lávce zbyl jen mýtný domek
Za dalším bývalým mostem zamiřte k tomu dnešnímu Mánesovu. Najdete tam (na malostranské straně) malý mýtný domek, který patřil právě k Rudolfově lávce, která spojovala dříve Klárov a Staré Město.
Rámusák zmizel z mapy teprve nedávno
Prozatím poslední zaniklý pražský most je trojský tramvajový most alias Rámusák. Kromě proslaveného kraválu při průjezdu tramvajových souprav byl známý i svým chodníčkem pro pěší, po kterém se však oficiálně chodit nesmělo (což spousta Pražanů pravidelně ignorovala). Dosloužil teprve v roce 2013.
Peripetie Nuselského mostu
Ale pro zajímavosti nemusíme jen k mostům dávno zaniklým. Věděli jste například, že původní návrhy Nuselského mostu dokonce počítaly s tím, že z nuselského údolí zmizí všechny obytné zóny a zůstane zde pouze prostor pro relaxaci? Ale to se naštěstí nestalo.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.