Po stopách Vlada Draculy aneb jak nespadnout do turistické pasti

Transylvánie

Chystáte se na výlet do Transylvánie? A milujete situace, při kterých vám doslova běhá mráz po zádech? Pak právě takovou atmosféru má pohříchu málo známý hrad Poenari, jež si milovníci děsivé rumunské historie prostě nemohou nechat ujít.

I když název hrad je trochu nadnesený, ve skutečnosti jde spíše o velmi dobře zachovalou zříceninu, ležící v údolí řeky Arges, v blízkosti Fagaras Mountains. Koneckonců Vlad III. Napichovač alias Dracula ho už jako zříceninu našel. Za jeho vládu vyrostl znovu do bývalé krásy a poskytl mu útočiště.

Bran? Ne, Poenari

Přesto vás legendy, množící se okolo této legendy jako houby po dešti, budou chtít směřovat spíše na mnohem honosněji vyhlížející hrad Bran. Právě ten inspiroval Brama Stokera k napsání jeho Draculy, o skutečném místě, kde Vlad žil, tak mnoho lidí neví.

A to je dobře, protože díky tomu není hrad Poenari v neustálém obležení turistů. Jen vycházka sem je o něco náročnější, budete muset překonat mimo jiné přes 1 480 schodů, vedoucích od řeky až k jeho bráně! Nedávno byl navíc částečně opraven, takže vypadá prostě perfektně.

Hrad Bran

Poenari – místo, kde žil a byl poražen Vlad Dracula

O nedobytnosti tohoto místa kolovaly legendy, právě proto se sem Vlad v roce 1462 ukryl i se svou manželkou, a to před janičářskými oddíly (tureckými vojky) vedenými jeho bratrem. Jeho manželka se jmenovala Elisabetta a kromě toho o ní víme jen to, že prý ze zoufalství ukončila svůj život skokem do příkopu za hradbami. Její duch tak prý v Poenari dodnes obchází.

Hradní klika

Zda tu zemřel i Vlad není jasné. Nicméně k tomu došlo až o 14 let později a dodnes se neví, zda za to mohli právě Turci nebo spíše nespokojení valašští vojvodové. Pohřben byl v klášteře v Comaně, ovšem bez hlavy. Ta prý odcestovala do Istanbulu, aby potěšila sultána.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.